Yurtdışında Yaşamanın Sizde Değiştireceği 10 Şey

0
1681
Yurtdışında-yaşamanın-sizde-değiştireceği-10-şey-resim-1

Kendi memleketinizde bile yaşamak zor iken bilmediğiniz yabancı bir ülkede hayat kurmanın zorluğunu tahmin bile edemezsiniz. Hayat ilk başlarda zor olsa da dişinizi sıkıp, herkesin ömründe en az bir defa denemesi gereken şeylerden birisi olan bu deneyimi kazanabilirsiniz. Benim anlayışımla, bu insanı bir bütün haline getiren, hayata bakış açını genişleterek, seni bir dünya yurttaşına dönüştürmektedir.

Yurtdışına taşınmak ve yeni bir ülkede baştan başlamak en korkutucu ve aynı zamanda en keyif verici maceralardan biridir. Bildiğiniz hayatınız değişecek; burada yalnızca adresleriniz ve kullandığınız dilden bahsetmiyoruz.

Yurtdışında yaşamanın sizde değiştireceği şu 10 şey hayatınızda asla eskisi gibi olmayacak;

1. “Sıradan” kelimesi yerini adrenaline bırakır

Yurtdışında yaşamanın sizde değiştireceği 10 şey-resim1

Yurtdışında yaşamaya karar verdiğiniz andan itibaren öğrenmeniz gereken bir sürü şey olduğunu farkedersiniz. Yaşamaya karar verdiğiniz ilka andan itibaren yeni şeylerle karşılaşacak, hayal bile etmediğiniz ilginç yerleri görecek, aklınızdan bile geçiremeyeceğiniz çok tuhaf gelenek ve göreneklerle ağırlanacaksınız. Bu durum size korkutucu gelebilir fakat oraya alıştıktan ve samimi dostluklar kurduktan sonra sizin için oradan ayrılmak çok ağır gelecek hatta memleketinize ziyarete döndüğünüzde bile oraları özlediğinizin farkına varacaksınız. Yurtdışında yaşamanın sizde değiştireceği 10 şey içerisinden en önemli unsurlardan olarak duygularınız daha da yoğunlaşacak ve hayatınızda sıradanlık yerini adrenaline bırakacak.

2. Eviniz, Kalbinizin attığı yer olur

Yurtdışında yaşamanın sizde değiştireceği 10 şey-resim9

Yurtdışına taşındığınızda, özel bir kulübe katılırsınız: iki adresiniz, iki diliniz ve cüzdanınızda iki farklı para birimine ait paranız olur. İki kişiliğiniz olacağını söyleyecek kadar ileriye gitmeyelim ama kesinlikle her zaman iki ayrı dünyanın bir parçası olacaksınız yani eski ve yeni evinizin. Muhtemelen iki dünyanızın arası zamanla gittikçe bulanıklaşacak ama büyük ihtimalle kargolarınız her zaman anne babanızın evine gönderilecek ya da arkadaşınızın bodrumunda yer alan birkaç kutu eşyanız olacak.

3. Vedalaşmak daha da kolay olmaya başlar

Yurtdışında yaşamanın sizde değiştireceği 10 şey-resim11

Sevdiğiniz insanlara “Hoşçakal!” deyip, veda etmek oldukça zordur. Zamanla vedalaşmak sizin için daha kolay olmaya başlar. Bu durum nereden gelip nereye gittiğinize bağlı olmaksızın meydana gelir. Nereye giderseniz gidin başınızı sokacak bir yeriniz ve kıvrılıp uzanabileceğiniz bir kanepeniz varsa burası sizin için eviniz gibidir.

4. Arkadaşlıklarınız pekişir

Yurtdışında-yaşamanın-sizde-değiştireceği-10-şey-resim4

Yeni insanlarla tanışmak ve beraber olmaktan hoşlandığınız insanlarla aranıza okyanuslar ve kilometrelerce mesafeler koymak zordur. Bu süreçte tanıştığınız yeni insanlardan kendinize yakın hissettikleriniz olacağı gibi, samimi olduğunuz insanlar arasından da zamanla uzaklaştığınız kişiler olacak. Tabi ki size yakın olan dostlarınızla olan bağınız mesafelere rağmen pekişecek olup, tatile geldiğinizde ziyaret edeceğiniz ilk kişiler onlar olacaktır.

5. Zorluklar farklı görünür

Yurtdışında yaşamanın sizde değiştireceği 10 şey-resim14

Okyanusa kıyısı olan bir yerde yaşamak elbette muhteşem bir şey ancak yine de bu durum sizi faturalarınızı ödeme zorunluluğundan, tıkanan tuvaletinizi açmaktan ve soğuktan korunmak için yapılabilecek şeyleri düşünmekten alıkoyamaz. Başka bir ülkede yaşamak, sorunlarınızdan uzak kalacağınız veya oradaki yaşamın plajda kumsallar üzerinde rahat rahat yürümekten ibaret olduğu anlamına gelmez. Balayı evresi kısa bir süre sonra bitecek. Yurtdışında yaşamanın sizde değiştireceği 10 şey arasında sizi kişisel anlamda ciddi anlamda geliştirecek olanı da budur. Oradaki yaşantınıza dair paylaşımlar yaptığınızda mutlaka arkadaşlarınızdan yaşantınızı kıskananlar olacaktır. Çünkü siz onların cesaret edemediği şeyleri gerçekleştiriyor olacaksınız. Diğer taraftan da onlar sizin karşılaştığınız zorlukların farkında bile olmayacaklardır. Ne derler bilirsiniz, bahçedeki çimler her zaman yeşil değildir.

6. Suçluluk duygusu hissedersiniz

Yurtdışında-yaşamanın-sizde-değiştireceği-10-şey-resim6

Bir hafta öncesinden geleceğinize söz verdiğiniz akşam yemeğine gidemediğinizde annenizin tepkisini hatırlayın. Şimdi bayramda ziyarete gelmeyeceğinizi açıklamaya çalıştığınız zamanı hatırlayın ve bu yüzü hayal edin. Çünkü her bayram izinlerinde ve tatillerde gelip ailenizle birlikte vakit geçiremeyebilirsiniz. Ve muhtemelen bir sonraki yaz tatiline vaktiniz olmayabilir ve gelemeyebilirsiniz. Sevdiklerinizin yanında size ihtiyaçları oldukları zaman olamamanız sizde her zaman bir suçluluk duygusu meydana getirecektir. Yurtdışında yaşamanın sizde değiştireceği 10 şey arasında kabullenilebilmesi en zor olanı da budur. Bu noktada odaklanacağınız şey sık sık bir araya gelmekten çok, bir araya geldiğinizde ailenizle güzel ve dolu dolu vakit geçirmek olmalı.

7. Hayat devam ediyor (seninle veya sensiz)

Yurtdışında yaşamanın sizde değiştireceği 10 şey-resim13
kaynak

Zor olan şey, heyecan verici şeyler sensiz geçecek. (Arkadaşların evlenecek bebekleri olacak ve aile ve akrabaların bir araya toplanacaklar.) Muhtemelen birçoğunu özleyeceksin ve sadece sosyal medyada paylaşılmış olan anları yakalarsın. Kabul etmesi zor; ama hayatınıza etkisi olan tüm değerli arkadaşların için de aynı olacaktır.

8. Fotoğraflarınız insanlar tarafından ilgi ile karşılanır

Yurtdışında yaşamanın sizde değiştireceği 10 şey-resim12

Hava durumu veya kalabalık sıkıcı caddeler nedeniyle yurt dışına taşınmış olabilirsiniz. Bununla birlikte nerede yaşadığınızı başka ülkede insanlara açıklarsınız. Yurtdışında yaşamanın sizde değiştireceği 10 şey içerisinde insanların size bakışının değişmesidir. Fotoğraflarınız veya açıklamalarınız genellikle ilgi ile karşılanır. Bu dış bakış açısını almak memleketimizdeki sokaklar ve normalde şikayet ettiğimiz kötü hava koşulları için size yeni değer kazandırabilir. Bu ortamdan uzak kalmak yüreğinizin daha canlı ve özlem dolu olmasını ve muhtemelen daha çok vatansever olmanızı sağlar.

9. Yerli insanlar gibi olmaya başlarsınız

Yurtdışında-yaşamanın-sizde-değiştireceği-10-şey-resim7

Yavaş yavaş yerli insanlar gibi olursunuz. Bu olay, yerel dili öğrenmekle başlar ancak konuşulanları anlamaktan öte gider. Bir süre sonra, kendinizi en iyi fiyatlar için pazara ne zaman gideceğinizi, sipariş vermeden önce ne istediğinizi bilen bir kafede bulacaksınız ve yerel tercihlerinizi tutkuyla tartışacaksınız. Aslında asla orada yetişen insanlar kadar yerel olamayacak olsanız da yerli insanlar gibi takılabilirsiniz. Yurtdışında yaşamanın sizde değiştireceği 10 şey arasında yerliler gibi olmaya başlamak, onların kültürlerine ayak uydurmak sizi kişisel anlamda geliştirebilecek en önemli etkenlerden biridir. Yeni bir kültürün parçası olmanın harika bir duygu olduğunu göreceksiniz.

10. Ev? Ev!

Yurtdışında yaşamanın sizde değiştireceği 10 şey-resim10

Evinizin nerede olduğu sorusuna cevap vermek zorlaşır. Çünkü genelde uzun bir açıklama içerir. Bazen eviniz gerçekten kalbinizin attığı yerdir. Bazen çocukluğunuzu geçirdiğiniz veya önemli bir olay yaşadığınız yerdir. Ev kavramı kişiden kişiye değişiklik göstermektedir. Benim için ise ev, dizüstü bilgisayarın olduğu ve elektronik cihazlarımızın otomatik olarak bağlanabildiği WİFİ ağının olduğu yerdir.

Yurtdışında yaşam konusunda endişeleriniz varsa bu endişelerinizi ortadan kaldıracak ve özgüveninizi artıracak kitapların listesine yer verdiğimiz şu yazımıza göz atabilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here