Yurtdışında yaşamak isteyenlere 7 adımlık rehber

0
243
yurtdışında yaşamak isteyenlere 7 adımlık rehber

Yurtdışında yaşamak, birçok insana ya ekonomik nedenlerden ya da yaşam standardını yükseltme sebeplerinden dolayı oldukça cazip gelmektedir. Bu insanlardan biri de siz olabilirsiniz. Yurtdışına gitmek için sizin de farklı sebepleriniz olabilir. Fakat yabancı bir ülkeye gitmek, yurt içinde başka bir şehre yerleşmek gibi değildir. Elinize pasaportunuzu ve valizinizi alıp “Ben yurtdışına yerleşmeye gidiyorum” diyemezsiniz.

  Farklı bir ortam, yaşam kültürü, davranışlar bütünlüğü ve değişik iş hayatı sizi karşılayacaktır. Bunları iyi belirlemeden ve hazırlanmadan bir ülkeye/şehre yerleşmeye karar vermeniz hüsranla sonuçlanabilir. Bunun için sizlere 7 başlıkta “yurtdışında yaşama rehberi” hazırladık. Bu konuları inceleyerek kendinizi bir nebze olsun hazırlayabilirsiniz.

1. Yurtdışında Yaşamaya Hazır mısınız? Buna Karar Verin

 Yurt Dışında Yaşamaya Hazır mısınız?

Ani bir kararla ülkesini terk edenlerin birçoğu kısa sürede alışamamış olup, ülkelerine geri dönmüşlerdir. Yurtdışında yaşama rehberi isimli bu yazımızda sizlere bu konuda rehberlik etmeye çalışacağız. Siz de bu duruma düşmemek ve özellikle gurbet acısı çekmek istemiyorsanız, kendinizi hazır hissetmelisiniz. Bununla beraber yurtdışına gitmeden geride bıraktıklarınızla kazançlarınızı iyi değerlendirip, ona göre karar vermelisiniz.

2. Yaşamak İstediğiniz Ülkeyi/Şehri Belirleyin

Yaşamak İstediğiniz ülke

  İş veya turizm gezisi olarak yurtdışına seyahat yapmak biraz daha kolaydır. Turist veya iş gezisi olarak istediğiniz ülkenin şehirlerine gidebiliyorsunuz. Bu geziler sayesinde yurtdışında yaşamak istiyorsanız ön bilgiye sahip olmuş olursunuz.

  İlk defa yurtdışına çıkacaksanız veya hayalinizdeki yerleşim yerine ilk defa gidecekseniz detaylı bir araştırmaya girmeniz önemlidir. Yaşayacağınız yerde sosyal hayatın nasıl olduğunu, hangi etkinlikleri yapabileceğinizi iyi araştırın. Eğlenebileceğiniz, hayallerinizi gerçekleştirebileceğiniz ortamları iyi belirlemelisiniz.

3. Gideceğiniz Ülkenin Dilini Öğrenmeye Başlayın

dil öğrenme

  Turist olarak yurtdışına seyahat yaptığınızda yabancı dile fazla ihtiyacınız olmuyor. Fakat iş yurtdışında yaşamak olduğunda değişiyor. Yurtdışında yaşama rehberi isimli bu yazımızda sizlere bir diğer tavsiyemiz gideceğiniz ülkeye kısa sürede uyum sağlamak, insanlarla sağlıklı iletişim kurabilmek için yabancı dili en kısa sürede öğrenmeye başlamalısınız.

  “Gittiğim yerde öğrenmeye başlarım” diyorsanız, yabancı dil kurslarını belirleyip, kaydınızı yaptırmakta acele etmelisiniz.

4. İş Başvuruları İçin Güçlü Bir CV Hazırlayın

CV Hazırlama

  İş hayatınızı yabancı bir ülkede sürdürmek ve yurtdışında yaşamak istiyorsanız, oradaki şirketlere iş başvurusunda bulunmanız gerekiyor. Sizi işe alabilmeleri için kendinizi çok iyi anlatan ve özelliklerinizi ön plana çıkaran bir öz geçmiş hazırlamanız gerekiyor. Tabi öz geçmişinizi yabancı dille hazırlamanız gerektiğini unutmamalısınız. İsterseniz bu konuda profesyonel destek de alabilirsiniz.

5. Birikim Yapın

 Para Her Kapıyı Açar Derler

  Maddi olarak sıkıntınız yoksa parayı bastırdığınız zaman istediğiniz ülkede hem gayrimenkul sahibi oluyorsunuz hem de oturum izni alabiliyorsunuz. Birçok prosedüre takılmanıza da gerek kalmıyor. Maddi olanaksızlıklar nedeniyle yurtdışına seyahat bile yapamıyorsanız, yurtdışına yerleşme kararı almadan önce birikim yapmanızı öneririz.

6. Yabancı Biriyle Tanışmak

 Yabancı Biriyle Tanışmak

  Yabancı bir ülkeye yerleşmenin en kısa yollarından biri o ülkenin vatandaşıyla evlenmektir. Evlilik sayesinde o ülkenin vatandaşı olma hakkını da kazanabiliyorsunuz. Yurtdışında yaşama rehberi adımları arasında bu maddeyi iyi düşünmeniz gerekmektedir. Çünkü bu yöntemin şöyle bir dezavantajı bulunmaktadır. Şu soruyu kendinize sormanız gerekir; “Farklı bir kültüre ve yaşam tarzına sahip biriyle evliliğinizi sürdürebilir misiniz?”

7. Eğitim için Yurtdışında Kalmak

 Eğitim için Yurt Dışında Kalmak

Yüksek öğreniminizi yurtdışında yapıyorsanız, öğreniminiz bitmeden öncelikle yüksek lisans, doktora ve staj çalışmalarına başlamalısınız. Akademik kariyer yaptığınızda veya stajyer olarak kendinizi gösterdiğinizde zaten onlar sizi bırakmıyorlar.

Yurtdışında eğitim planlarınız varsa yurtdışında eğitim almak için 7 anlamlı sebep başlıklı bu yazımıza göz atabilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here