Yurtdışına İlk Kez Çıkacaklara 7 Önemli Tavsiye

0
2028
yurtdışına ilk kez çıkacaklara 7 önemli tavsiye
yurtdışına ilk kez çıkacaklara 7 önemli tavsiye

Yurtdışı seyahati planlayan kimseler için önemli tavsiyeler mevcut olup, bu tavsiyeler seyahatlerini çok daha kaliteli bir şekilde geçirmelerine olanak sağlaması açısından önemlidir.

Bu yazımızda sizler için ilk kez yurtdışına çıkacaklar için 7 önemli tavsiyeyi başlıklar altında derledik.

1. Yurtdışı Konusunda Öz Güven Sahibi Olun

Yurtdışı Konusunda Öz Güven

Yurtdışına çıkmaya karar verdiğiniz zaman sizde olması gereken en önemli şey, para veya o ülkenin dilini çok iyi bir seviyede biliyor olmanız değildir. kişilerin öz güvenlerinin yüksek olmasıdır. Çünkü dilini, kültürünü bilmediğiniz farklı bir ortam ve yaşam stiline sahip bir ülkede yaşamak sizler için ilk başta çok ürkütücü gelecektir. Yeteri kadar öz güveninizi koruyabilirseniz kısa bir süre sonra dil, kültür, yaşam tarzı gibi konulara alışabilir ve öğrenebilirsiniz.

 2. Gideceğiniz Ülkelerin Resmi Tatillerini Dikkate Alın

Gidilecek Ülkelerin Resmi Tatilleri

  Seyahat edeceğiniz ülkenin resmi tatillerinin hangi tarihlerde olduğunu bilerek hareket etmeniz seyahatiniz açısından size oldukça önemli bir avantaj sağlayacaktır. Seyahatinizin resmi tatillere denk gelmesi verimi açısından seyahat edeceğiniz yere göre olumlu veya olumsuz etkiler oluşturabilir. Aynı zamanda, resmi tatillerde çoğunlukla resmi yerlerin kapalı olması durumu da söz konusu olduğunu göz önünde bulundurmanızda fayda var.

 3. Vize Prosedürüne Dikkat Edin

Vize Prosedürü

  Yurtdışı seyahatine karar verdiğinizde, gideceğiniz ülkenin vize sürecini hesaplayarak planlarınızı bu sürece göre yapmanız yerinde olacaktır. Çünkü, vize işlemleri yurtdışı için zorunlu olan bir resmi protokol olup, bazı ülkeler için bu süreç birkaç gün sürerken bazı ülkeler içinse bir ay ve daha fazla sürebilmektedir.

Vize işlemlerinde yurtdışına seyahat işlemleri için tüm bilgi ve belgelerin kişinin yanında olması önemli bir konu olarak dikkat çekmektedir. Dolayısıyla, vize görüşmelerine giderken bu evrakların tamamını yanınızda götürmeniz gerekmektedir. Vize işlemleri için evrakların eksik olması önceden yapılan planların suya düşmesine neden olabilmektedir.

 4. Uçağa Alınacak Olan Eşyalarınızı Belirleyin

Uçağa Alınacak Olan Eşyaların Tespiti

  Yurtdışına seyahat edeceğiniz zaman seyahatiniz süresince gerçekten ihtiyacınız olacak eşyalarınızı yanınıza almanızda fayda var. Hava alanında uçak içine alınabilecek ve alınamayacak eşyalar konusunda duyuru ve bildirimler yapılmakta, ancak orada bu tarz bir problemle karşı karşıya kalmamak için daha önceden götüreceğiniz eşyalarınızı gözden geçirmeniz yerinde olacaktır.

 5. Gideceğiniz Yerleri Planlayın

Gidilecek Olan Yerlerin Planlanması

 Seyahatiniz öncesi planlamanızı iyi yapmanız gerekmektedir. Seyahatinizin süresi, bu süre içerisinde uğramanız gereken yerler, ve katılmanız gereken etkinlikler gibi planlamalarınızı yapmanız seyahatinizin verimliliği açısından çok önemlidir. Ayrıca, bu konuda konum, yemek gibi seyahat mobil uygulamaları işinizi daha da kolaylaştıracaktır.

 6. Döviz Kurlarını Takip Edin

Döviz Bürolarının İncelenmesi

  Yurtdışına çıkıldığında dikkat edilmesi gereken en önemli konuların başında paraların dönüştürülmesi işlemi gelmektedir. Paranızı hangi değerden alıp satacağınızı bilmeniz ve tatiliniz süresince yapacağınız harcamaları hesaplamanız yerinde olacaktır. Kısıtlı bir bütçe ile seyahat planladıysanız planlı hareket etmenizde fayda var. Döviz kurlarını da yine telefonunuza kuracağınız ufak bir uygulama ile kolayca takip edebilirsiniz.

 7. İkamet Edeceğiniz Adresi Bilin

İkamet Edilecek Olan Yerin Adresinin Bilinmesi

Yurtdışına çıktığınızda hangi ülkede nerede kalacaksanız kalın mutlaka ama mutlaka kalacağınız yer olarak göstereceğiniz yerin açık adresini bir yere not etmelisiniz. Ayrıca, bu durum kalacağınız yerin hangi bölgelere yakın olduğu konusunda bilgi vermesi açısından büyük önem taşımaktadır. Adresin yanı sıra ikamet edilen yere ait telefon numarası ya da numaralarını da kaydetmeniz yararlı olacaktır.

Yurtdışı seyahatine karar verdiyseniz pasaport ve vize süreçleriyle ilgili dikkat etmeniz gereken bilgilerin yer aldığı şu yazımıza göz atabilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here