Yurtdışı Eğitimi için 7 Anlamlı Sebep

0
83
Yurtdışı eğitimi için 7 anlamlı sebep

Günümüzde birçok kişi yurtdışında üniversite okumak, dil eğitimi almak, master yapmak gibi amaçları arzulamaktadır. Son zamanlarda yurtdışı eğitimi almak eskiye nazaran daha da popüler hale gelmiş ve daha fazla insan yurtdışı eğitimi aldıkça bunun gerçekten de imkansız bir durum olmadığı algısı yıkılmıştır. Dolayısıyla her genç yurtdışında eğitim görmeyi hayal eder ve düşünür hale gelmiştir. Ancak büyük bir yoğunluk yurtdışında eğitim almanın gerçekten harcanan zamana değip değmeyeceği endişesiyle karar vermekte zorlanmaktadır.

“Yurtdışı eğitimi almak için 7 anlamlı sebep” yazımızı yurtdışında eğitim görmek isteyen ancak tereddütte kalan sizler için hazırladık.

1-Hayata daha farklı bakmaya başlarsınız.

Hayata daha farklı bakmaya başlarsınız

Yurtdışında eğitim aldığınız süre içerisinde sizlere eğitim veren akademisyenler, arkadaşlarınız kısacası herkes farklı ülke ve kültürlerde yetişmiş insanlar olacaktır. Bu size uluslararası bir çevrede eğitim alma imkanı sağlayacaktır.

  Yurtdışı eğitim aldığınız süre boyunca, işlenecek olan her konu üzerinde farklı kişilerin kendi kültürlerine, eğitim geçmişlerine ve düşünce yapılarına göre oldukça farklı bakış açıları olduğunu tecrübe edecek olup, çok çeşitli insanlarla insanlarla arkadaşlık kurma imkanına sahip olacaksınız. Bu sizi tek düze alışılagelmiş bir düşünce yapısından kurtaracak ve iş hayatınız ve günlük yaşantınızda sorunlara farklı şekilde bakabilmeyi öğretecektir.

2-Öğrenmek istediğiniz dili o dilin konuşulduğu ülkede çok hızlı öğrenirsiniz.

Öğrenmek istediğiniz dili o dilin konuşulduğu ülkede çok hızlı öğrenirsiniz.

Yurtdışında eğitim aldığınız süre boyunca o ülkenin kültürüne dair birçok şeyi öğrenmekle beraber, dille çevrili bir çevrede yaşamak size o ülkenin dilini çok hızlı ve verimli bir şekilde öğrenme imkanı sunmaktadır.

Dilini öğrenmek istediğiniz ülkede yaşamak, gündelik yaşamda oranın ana dilini konuşan yerel insanlarla etkin iletişim kurma gibi imkanlar sağlamakla yabancı dil öğrenme deneyiminizi üst düzeye taşıyacaktır.

3-Farklı ülkelerin kültürlerini öğrenirsiniz.

Farklı ülkelerin kültürlerini öğrenirsiniz

Yurtdışı eğitimi amacıyla ilk defa ülke sınırları dışına çıkıyorsanız, bu süreçte karşılaştığınız her şey kendi öz kültürünüzden farklı olacağından ilk başlarda bu farklılıklar garibinize gitse de zamanla bu farklılıkları öğrenir ve adapte olursunuz. Bu farklılıklar yalnızca konuşulan dil değil, örf-adet ve geleneklerle beraber, yemek kültürü, düşünce biçimi gibi birçok hususu içermektedir.

4-Yurtdışında eğitim almanın kariyerinize büyük ölçüde katkısı olduğunu görürsünüz.

Yurtdışı eğitimi almanın kariyerinize büyük ölçüde katkısı olduğunuz göreceksiniz.

Günümüz mezunları için en büyük sorunlardan biri de mezun olduktan sonra bir iş bulabilmektir. Ülkenin ekonomik gidişatı, mezuniyet sonrası bir iş bulabilme imkanını zorluyor ise de, yurtdışında eğitim gören öğrenciler tamamen farklı bir tecrübe sahibi olup, iş bulma konusunda daha avantajlı konuma sahip olmaktadırlar. 

Dünyaca ünlü yurtdışı eğitim sitesi olan IES Abroad tarafından yapılan araştırmaya göre, yurtdışında eğitim alan kimselerin % 97’sinin mezun olduktan sonraki bir yıl içerisinde bir iş bulduklarını, diğerlerinin ise sadece % 49’unun o zaman diliminde bir iş bulduğunu göstermektedir. Bu çalışma yurtdışında eğitim alan öğrencilerin iş bulma olasılıklarının diğer öğrencilere göre iki kat daha fazla olduğu anlamına geliyor.

5-Yeni aktiviteler yapabilme şansınız artar.

Yeni aktiviteler yapabilme şansınız artar.

Yurtdışı eğitim, hayatınızdaki rutinliği kırmak için mükemmel bir yoldur. Gelecekle ilgili karamsar düşüncelerden kurtulmanızı, umutlarınızın artmasını sağlar. Yurtdışında aldığınız eğitimin yanısıra gittiğiniz ülkelerin kendilerine özgü sportif aktivitelerini de öğrenmiş olursunuz. Yurtdışındaki okullar sizlere bir çok yeni aktivite ve ilgi alanları sunmaktadır. Bu sayede yeteneklerinizi keşfedip, yeni ilgi alanları edinmiş olacaksınız. Belki de kayak, su sporları, golf, tırmanış, dağcılık gibi birçok yeni keşfedilmemiş yetenekleriniz ortaya çıkacaktır.

Diğer kültürlerle karşılaşmak kendi kültürünüze yeni bir gözle bakmanızı sağlar, diğer insanların sizin kültürünüz hakkındaki fikirlerini öğrenir, yeni fikirler ve bakış açısıyla eve dönebilirsiniz.

6-Uzun süreli arkadaşlıklar edinirsiniz.

Uzun süreli arkadaşlıklar edinirsiniz.

Yurtdışında eğitim almanın en önemli faydalarından biri de farklı kültürlerden insanlarla uzun süreli arkadaşlık edinebilme olanağıdır. Okulda, dersliklerde çeşitli ülke ve kültürlerde yetişmiş öğrencilerle aynı ortamda bulunacaksınız. Okul hayatı ve oradaki yaşantınız boyunca farklı ülkelerden birçok öğrenciyle tanışıp arkadaş olacaksınız. Eğitiminizi bitirip ülkenize döndüğünüzde uluslararası arkadaşlarınızla iletişim kurmaya devam edeceksiniz.

7-Daha çok bilgili ve daha az ön yargılı olursunuz.

Daha çok bilgili ve daha az ön yargılı olursunuz.

Çeşitli kültürlerle karşılaşmak kendi kültürünüze daha farklı bir gözle bakmanızı sağlar, diğer insanların sizin kültürünüz hakkındaki fikirlerini öğrenmek, kendi kültürünüz hakkında yeni bir bakış açısı kazanmanıza vesile olur. Bununla beraber siz de diğer ülkelerin kültürlerini, yaşam koşullarını (eğitim, sağlık, yaşam tarzı vb.) gibi birçok şeyi öğrenebilirsiniz.

Yurtdışında eğitim almak diğer ülkeler hakkında daha çok bilgi ve tecrübe edinmenizi sağlar. Ülke sınırları dışındaki bu deneyimler, daha çok bilgi ve daha az önyargı demektir.

Yurtdışında yaşamanın hayatınızda yapacağı değişiklikleri öğrenmek isterseniz, “Yurtdışında Yaşamanın Sizde Değiştireceği 10 Şey” başlıklı yazımıza göz atabilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here