Vize nedir, nasıl alınır?

0
273
vize nedir nasıl alınır

Vize, bulunduğunuz ülke sınırları dışında başka bir ülkeye iş, ziyaret, eğitim vb. amaçla gitmek istediğinizde o ülkeye giriş-çıkış yapabileceğinizi gösteren bir izin türüdür.

Vize, pasaportunuz üzerine işlenmekte olup, diğer ülke sınırına giriş yaptığınızda pasaport kontrol noktalarında görevliler tarafından ilk olarak kontrol edilmesi gereken izin belgesidir. Bu noktada, pasaport nedir? nasıl alınır? isimli yazımızı okumanızı tavsiye ederiz. Pasaport ile ilgili detaylı bilgilere ulaşabilirsiniz. Elbette ki, tüm ülkeler için vize şartı yoktur. Ancak ülke sınırları dışında yanınızda pasaport bulundurmanız gerekmektedir. Çünkü, pasaportunuz (id card: identification card) sizin yurtdışındaki kimliğinizdir diyebiliriz.

Tüm ülkeler için Vize şart mı?

türk pasaportu
Türk Pasaportu

Ülkeler arası birtakım sosyal, siyasal, kültürel anlaşmalar imzalanmaktadır. Bu kapsamda, bazı ülkeler aralarında (visa-free) ülke vatandaşlarının iki ülke arasında belirli bir süreliğine vizesiz seyahat imkanı sunabilmesi üzerine anlaşmalar yapmaktadırlar. 2019 yılı itibariyle ülkemiz, Türk vatandaşlarına Avrupa’da 12, Asya’da 31, Afrika kıtasında 8 ve Amerika kıtasında 26 ülkeye vizesiz seyahat imkanı sunmaktadır. Bu konuda detaylı bilgi almak isterseniz vizesiz seyahat edilebilecek ülkeler listesini kontrol etmelisiniz.

Vize Başvurularınızda Dikkat Etmeniz Gereken Husular Nelerdir?

Öncelikle vize başvurusunu gitmek istediğiniz ülkeye göre değişmekle birlikte 1 – 2 ay öncesinden yapmanız uygundur. Eğer pasaportunuz da yoksa bir an önce pasaport başvurusu yapıp pasaportunuzu çıkartıp, sonrasında vize işlemlerini takip etmelisiniz. Pasaportunuzun geçerlilik süresi sizlere bağlıdır. Pasaportunuzu çıkartırken gideceğiniz ülkede kalacağınız sürenin en az 3 ay üzerinde olmasına dikkat ediniz.

konsolosluk

Vize işlemleri bazen beklediğinizden uzun sürebilmektedir. Bundan dolayı, evrak listesinde görmüş olduğunuz evrakları hazırlarken bir taraftan da gideceğiniz ülkenin başkonsolosluğundan randevu talebinde bulunmanız en doğru olanıdır. Çünkü, randevular yoğunluğa göre ileri tarihlere verilebilmektedir. Bir diğer önemli husus ise, vize aldığınız anda her şey hallolmuş sayılmaz belki ülkeye girişiniz için gerekli izni almış bulunmaktasınız fakat ülkeye ayak bastığınız andan itibaren ülke kurallarını öğrenmeniz gerekmektedir.

Peki vizeyi nereden alabilirim?

Vizenizi nasıl alabileceğiniz hususunda, seyahat etmek istediğiniz ülkelerin başkonsolosluk web sayfaları aracılığıyla ulaşabilirsiniz. Bazı ülkeler, büyükelçiliklerinin konsolosluk kurumlarından vize hizmeti vermekte iken, bazıları ise fahri konsolosluklar ya da aracı kurumlarla vize başvurularını almaktadırlar. Özellikle yoğun bir şekilde talep alan ülkeler, doğrudan vize başvuruları almayıp, aracı birtakım kurumları kullanmaktadırlar.

vizesiz ülkeler

Randevu alma, evrak toplama ve başvuru sürecinde risk almak istemeyen ve danışmanlık hizmetinden yararlanmak isteyenler için seyahat acenteleri en doğru adres. Seyahat acenteleri sizin adınıza başvuru evraklarını toplamakta, form doldurma ve diğer gerekli işlemleri yürütmekte ve vize başvuru süreciniz tamamlandığında pasaportunuzu size teslim etmektedirler. Acente hizmet bedeli, başvurulacak ülkeye göre değişmekte olup en az 100 ₺’den başlamaktadır. Vize almak için aracı kurum kullanacaksanız mutlaka iyi araştırma yapmalısınız; böylelikle gereksiz birtakım masraflardan da kaçınmış olursunuz.  

Vize sürecinin en önemli aşaması olan evrak toplama kısmında toplanan evrakların güncel, doğru ve tartışmaya mahal bırakmayan net bilgiler içermesi gerekmektedir. Bazı ülkeler başvuru sırasında ücreti önceden ödenmiş otel ve ulaşım belgesi talep etmektedir. Ayrıca işyeri ve resmi kurumlardan alınan belgelerin tamamının kaşeli ve ıslak imzalı olması gerekmektedir.

Vize Almak için Gerekli Evraklar

Vize için gerekli evraklar, seyahat amacınıza ve başvurulacak ülkeye göre değişiklik göstermekte olup, bu hususta en ayrıntılı bilgiyi yukarıda da belirttiğimiz gibi ilgili ülkenin konsolosluk web sayfasından veya konsolosluk çalışanlarından öğrenebilirsiniz.

Vize başvuruları bazı ülkeler için çok kolay olmasına rağmen, bazı ülkeler içinse çok sancılı bir sürece dönüşebilmektedir. Tabi ki, bu noktada sizi seyahat, eğitim, iş vb. amaçlarınız motive etmektedir. Vize evrakları seyahat amacınıza ve gideceğiniz ülkeye göre değişiklik gösterse de genel olarak tüm konsoloslukların temin etmenizi istediği birtakım evrakları aşağıda listeleyeceğiz;

  • Dilekçe (Seyahat amacınızı, seyahatiniz boyunca nerede konaklayacağınız ve seyahat masraflarınızı nereden karşılayacağınız bilgilerini içerir imzalı dilekçe)
  • Vize başvuru formunun imzalı bir şekilde doldurulması (Formlar genellikle tek tip olup, konsoloslukların ya da Dışişleri Bakanlığı’nın sitesinden indirebilirsiniz.)
  • Pasaportun kimlik sayfası ve varsa daha önce almış olduğunuz vizelerin bulunduğu sayfaların fotoğrafı
  • Nüfus cüzdanı veya kimlik kartı fotokopisi
  • Son 6 ay içerisinde çekinilmiş 2 adet biyometrik fotoğraf
  • Seyahat süresi boyunca geçerli olan seyahat sağlık sigortası (Ülkeden ülkeye değişiklik göstermektedir.)
  • Ulaşım ve konaklama rezervasyonları (Uçak, tren, otobüs bilet rezervasyonunuz, otel rezervasyonunuz ya da akrabanızın yanında kalacaksanız onların ev adresi, iletişim numarası vb.)
  • Pasaportunuzun geçerlilik süresi, başvuru yaptığınız vize süresinin bitiminden en az 3 ay fazla olmalıdır. (1 yıllık vize başvurusu yapmak istediğinizde pasaportunuzun en az 1 yıl 3 ay daha kullanım süresi olmalıdır.)
  • Pasaportunuz 10 yıldan daha eski olmamalı, en az iki sayfa boş sayfa bulunmalıdır.
  • Seyahatinizi finanse edebileceğinizi gösterir banka teminat mektubu

Vize Almak için Hesabımda Ne Kadar Para Olmalı?

banka teminat mektubu

Vize başvurunuz esnasında sizden talep edilen bir diğer önemli evrak ise banka teminat mektubudur. Kişinin şahsi banka hesap özeti son 3 aylık aktif banka hesap hareketlerini içermelidir. Genelde vize alacak kimseler vize randevusundan önce yüklü miktarda parayı hesabına yatırma mücadelesine girmektedir. Fakat bu durum son 3 aylık hesap özeti istenildiğinden ortaya çıkmaktadır. Bu hesap size ait olabileceği gibi, bir başka kimseye de ait olabilir. 25 yaş altı öğrenci statüsündeki kimseler için bir başka kişi size sponsor olarak gösterilebilir.

Banka hesabınızda ne kadar miktar olması gerektiği, gideceğiniz ülkeye ve vize türünüze (öğrenci vizesi, turist vizesi, işçi vizesi vb.) göre değişmekte olup bu hususta sizlere birkaç örnek vereceğiz.

Amerika Birleşik Devletleri, B1/B2 Turistik Amerika Vizesi’nde eğer 15 günlük bir seyahat planlıyorsanız, banka hesabınızda en az 5.000 dolar birikmiş para gösterebilmenizi istemektedir. Güncel Dolar kuru ile yaklaşık 26 bin ₺’ye tekabül etmektedir. Eğitim amacıyla gidenler için ise, orada bulunduğunuz süre boyunca en az bir yıllık eğitim masraflarınızı karşılayabilecek miktarı banka hesabınızda görmek istemektedirler.

Avustralya ise, turistik amaçla vize başvurusu bulunanlardan en az 3000 ₺ bakiyesi bulunan aktif bir banka hesabı göstermeleri arzu edilmektedir.

Almanya ve diğer Avrupa ülkeleri için de ise, bu miktar 3000 Euro olmaktadır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here