Vize İstenmeyen 5 Muhteşem Afrika Ülkesi

2
35
vizesiz afrika ülkeleri
vizesiz afrika ülkeleri

Yurtdışı seyahati planlamanın uzunca bir süreç ve uğraş gerektirdiğini düşünüyorsanız, vizesiz ülkeler ile henüz tanışmadınız demektir. Onlarca evrak hazırlığıyla uğraşmak yerine sadece pasaportunuzla Avrupa, Güney Amerika ya da Uzakdoğu gibi dünyanın çeşitli noktalarında, Türk vatandaşlarından vize istenmeyen birçok ülke bulunmaktadır. Bu yazımızda Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının sadece Türk Pasaportu ile gezip görebilecekleri vize istenmeyen 5 muhteşem Afrika ülkesi hakkında her türlü bilgiyi bulabileceksiniz.

Afrika ülkeleri yoksul bir coğrafya olmanın yanısıra ikliminden coğrafyasına, yerel insanlarından vahşi hayvanlarına kadar her türlü çeşitliliği bünyesinde barındırmakla geziseverler için macera dolu bir seyahat alanı konumundadır.

2020 yılı itibariyle Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları 19 Afrika ülkesine vize gerekmeden seyahat etme imkanına sahiptirler. Vize istenmeyen ülkeler arasında 5 tanesini tüm detaylarıyla sizler için derledik.

MADAGASKAR

madagaskar

“Vize istenmeyen 5 muhteşem Afrika ülkesi” listemizin ilk sırasında Madagaskar bulunmaktadır. Madagaskar dünyanın dördüncü büyük adası konumundadır. Afrika kıtasına bağlı bir ada ülke konumunda olup, Mozambik kanalı ile ana kıtadan ayrılmaktadır. Ülke ismini herhangi bir yerel kelimeden almamıştır. Marco Polo anılarında dolaylı yollardan bilgi aldığı ve Afrika’da tarifi mümkün olmayan zenginliklere sahip bir ada olarak tanımladığı adadan karışıklık sonucu Somali’de bulunan Mogadişu şehrinin isminin farklı bir şekli olan Madageiscar olarak bahsetmiş, adanın ismi bu şekilde kalmıştır.

madagaskar-1

Madagaskar doğal güzellikleriyle meşhur bir ülke olup, sayısız ulusal park bulunmakta ve birçok endemik bitki ve canlı türlerini bünyesinde barındırmaktadır. Sürüngenlerden, sivrisineklere, kurbağalardan kelebeklere geniş canlı çeşitliliğinin olduğu ülkede biyolojik çeşitliliğin yüzde 80’inin endemik olduğu biliniyor.

madagaskar-2

Doğal güzelliklerinin yanı sıra Madagaskar adası deniz tutkunları için çok güzel olanaklar sunmaktadır. Deniz ve kumsalın birleştiği Doğu Madagaskar denizseverler için çok ideal bir yer olarak bulunmaktadır.

madagaskar-taş orman

Ayrıca ada dünyanın en ilginç ormanını da barındırmaktadır. Taş Orman (Stone Forest), Madagaskar Adası’nın batısında bulunan Melaky bölgesinde bulunmaktadır. Milyonlarca yıl süren erozyonlar sonucunda, yatay ve dikey jeolojik oluşumlar halinde ortaya çıkan bu karstik plato, oldukça keskin ve iğne ucu gibi sivri yüzeyli kayalıkları ve mağaralardan oluşmaktadır.

Ülke yarı başkanlı Cumhuriyet sistemi ile yönetilmektedir. Ülkede Malgasça ve Fransızca konuşulmaktadır. Resmi dil Malgasça olsa da hemen hemen Madagaskar’da yaşayan herkes ikinci dil olarak Fransızcayı bilmektedir. Madagaskar’ın nüfusu yaklaşık 23 milyondur. İlginç olan ise ülkenin %45’nin yaşının on beşin altında olmasıdır. Adada yaklaşık 20 çeşit millet yaşamaktadır. Aralarındaki en baskın ve en fazla sayıya sahip etnik grup ise Merinalar’dır.

MAURITIUS

Mauritius

“Vize istenmeyen 5 muhteşem Afrika ülkesi” listemizin ikinci sırasında Mauritius bulunmaktadır. Pırıl pırıl denizi, bitmek bilmeyen eşsiz sahilleri, akıl almaz günbatımları, muhteşem misafirperverliği ile Afrika kıtasına bağlı bir ada ülkesi olan Mauritius, Madagaskar’ın doğusunda Hint Okyanusu’nun tam ortasında yer almakta, 1 milyon civarında nüfusu ile dünyanın dört bir yanından gelen seyahat severlerin hayran olduğu bir ada ülkesidir.

Beklentiniz doğal ortamı bozulmamış bir sahilde güneşlenmek, tropik bir lagünün deniz sularında yelken yapmak, mercan resiflerinde dalmak, açık denizlerde balığa çıkmak, yerel pazarlarda geleneksel yiyecekleri tatmak ise Mauritius tam da sizin için ideal bir yerdir.

Mauritius-1

Ülke küçük bir yüzölçüme sahip olup, adanın bir ucundan diğer ucuna gitmek 2 saatinizi alır dolayısıyla adanın her tarafını kısa sürede gezebilmeniz mümkün. Ada nüfus yoğunluğu bakımından Afrika ülkeleri arasında birinci, tüm dünyada 17. sıradadır. Gelişmekte olan ülkeler arasında 73 yıl ile en uzun yaşam süresine sahip ülkedir.

Mauritius-2

Milyonlarca yıl önce birtakım volkanik faaliyetler sonucunda oluşan ada ülkesi, 1968 yılına kadar bir İngiliz mandasıydı. Ülkenin başkenti Port Louis’dir. Ülkede tarımsal faaliyetler yaygın olup, genellikle şeker kamışı yetiştirilmektedir. Hint kültürü ile Afrika kültürü’nün bir arada bulunduğu bu ülkenin yüzölçümü İstanbul’un yüzölçümünün yarısından azdır.

FAS

fas evler

“Vize istenmeyen 5 muhteşem Afrika ülkesi” listemizin üçüncü sırasında Fas bulunmaktadır. 90 gün süre ile vizesiz seyahat edebileceğiniz bir başka ülke olan Fas, 447 bin kilometrekare yüzölçüme sahip olup, 33 milyon nüfusu sahiptir. Afrika kıtasında bulunmasına rağmen Afrika Birliği‘ne üye olmayan tek ülkedir. Türkçe’de Fas olarak bilinmesine rağmen, Osmanlı döneminde kullanılan feslerin üretim yeri olması hasebiyle Fes olarak isimlendirilmiştir.

Dar sokakları, eski tarihi binaları, 17. yüzyıldan kalma hisarıyla, turistlerin yoğun uğrak şehri olan Rabat, ülkenin başkenti ve önemli bir öğretim merkezidir.

fas

Afrika kıtasının kuzaybatı ucunda yer alan Fas, kuzeyde Cebel-i Tarık boğazı ve Akdeniz, doğuda Cezayir, güneyde Moritanya ve batıda Atlas okyanusu ile çevrilidir. Ülkenin resmi dili Arapça olup, sayıları bir hayli fazla olan Berberilerin konuştuğu dil olan Berberice ve bunun alt dili olan Shelha dili de konuşulmaktadır. Resmi dairelerde Fransızca da kullanılmaktadır.

Fransa egemenliğinin yalnızca 44 yıl sürmesine rağmen Fas nüfusunun büyük bölümü Fransızca bilmektedirler. İlkokul, lise ve üniversitede Fransızca eğitimi verilmektedir. Çocuklar Arapça ve Fransızca olmak üzere çift dille eğitim görmekte ve her iki dili de ana dili olarak konuşabilmektedirler.

Ülke genel olarak sıcak ve kurak bir iklime sahip olup, yaz aylarında çok ciddi anlamda bunaltıcı bir havaya sahiptir. Bu yüzden seyahat severlerin kış aylarında gelmeleri daha güzel bir tercih olacaktır.

fas hassan 2
 • 1993 yılında yapılan Kazablanka’daki Hassan 2 camii dünyanın en büyük camilerinden biridir.
 • Hassan 2 Camii’nin 210 metre yüksekliğindeki minaresi dünyanın en uzun minaresidir.
 • Dünyanın en büyük sardalye ihracatçısıdır.
 • Bardağa konarken yüksekten konarak köpürtülen nane çayı ülkenin milli içeceğidir.
 • Güveçte bir tür et yemeği olan Tacin ve bir tür pilav olan Kuskus ülkenin milli yemeğidir.
fas - sahra çölü

Gece olduğunda yıldızların kum gibi gökyüzüne serildiği Sahra Çölü’nde gündüz safari yapmanız mümkündür. Ayrıca, gece yıldızların karanlıkta sunduğu ışıltı görülmeye değerdir. Hiç bir vize işlemi gerekmeden Fas’a giderek gece Sahra Çölü’nde yıldızları izleyebilirsiniz. 

SVAZİLAND

SVAZİLAND

“Vize istenmeyen 5 muhteşem Afrika ülkesi” listemizin dördüncü sırasında Svaziland bulunmaktadır. Güney Afrika’da bir ülke olan Svaziland gezilecek yer bakımından zengin bir ülkedir. Bu ülkenin denize kıyısı yoktur. Güneyde yer alması sebebi ile Kasım – Mart arası en sıcak olduğu sıcaklığın da 20 dereceye ulaştığı aylardır. Ancak Mayıs-Ekim ayları arasında yağış minimum seviyeye düştüğünden bu aylarda gidilmesi tavsiye edilmektedir.

svaziland kralı
Svaziland Kralı III. Mswati

Afrika’nın en kibar ve sıcak insanlarının yaşadığı, en barışçıl ülkelerinden biri olmasıyla bilinen Swaziland, kralının eşleri ve kadınları ile de ünlü olup, dünyada halen mutlak monarşi ve krallıkla yönetilen birkaç ülkeden biri. Yemek kültürü olarak, mısırla yapılan yemekleri çok popülerdir. Antilop etinden yapılan yemekler de tercih edilmektedir.

svaziland

Ülkenin para birimi lilangeni (SZL), Güney Afrika Rand’ına eşit değerde sabitlenmiş ve 1 Türk Lirası 2,5 lilangeni’ye karşılık gelmektedir. Konuşulan dilin adı siSwati. Ülke bağımsızlığını 6 Eylül 1968’de İngilizlerden kazandı. Kral kısa bir süre önce ülkenin adını ingilizce yazılış şekli Switzerland olan (İsviçre) ile karıştırılıyor diye kızıp Esvatini resmî adıyla Esvatini Krallığı olarak değiştirdi.

svaziland

Svaziland, dünyanın en yoksul ülkeleri arasındadır. Ülke nüfusunun büyük bir bölümünün günlük geliri geliri 1 $ altındadır. 2005 verilerine göre ülke nüfusunun yaklaşık beşte birine denk gelen 200.000 kişi uluslararası yardım organizasyonlarının gerçekleştirdiği gıda yardımına muhtaç olarak belirlenmiştir. Nüfusun %60’ı şahsi tüketim ve kullanım için tarımla meşgul olmaktadır. Nüfus arasında hayvancılıkta yapılmakta olup inek, koyun ve keçi gibi hayvanlar yetiştirilmektedir.

 • Ülkenin asıl başkenti Mbabane’dir. Lobamba ise idari başkentidir.
 • İngilizce ve Swati dili olmak üzere iki adet resmi dil vardır.
 • Para birimi olarak Lilangeni ve Güney Afrika randı kullanılmaktadır.
 • Svaziland ile Türkiye arasında saat farkı bulunmamaktadır.

BOTSVANA

botsvana

“Vize istenmeyen 5 muhteşem Afrika ülkesi” listemizin son sırasında Botsvana bulunmaktadır. Botsvana, Afrika kıtasının güneyinde Güney Afrika Cumhuriyeti Zambiya ve Zimbabwe’ye komşu olan bir ülkedir. Botsvana oldukça zengin bir coğrafyaya ve canlı çeşitliliğine sahiptir; birçok bitki ve vahşi hayvan türünü bulunduran bir ülkedir. Başkenti 210.000 nüfusu ile Gaborone’dir. Ülkenin resmi dili hem İngilizce hem de Setsvana dilleri olsa da halk arasında Setsvana dili daha yaygın olarak kullanılmaktadır.

Botsvana

Botsvana, birçok ülkenin aksine kent merkezleriyle değil, doğal güzellikleri ile ön plana çıkan bir ülkedir. Ülke genel olarak, ulusal parkları, doğası ve vahşi yaşam alanlarıyla meşhurdur. Bunlardan en önemlisi Chobe Milli Parkı’dır. En büyüğü ise Kalahari Milli Parkı’dır. Bu parkların birçoğu Zambezi Nehri ile beslenmekte ve sürekli sulak ve yeşil kalabilmektedir. Kamp ve safari yapmak isteyenlere eşsiz olanaklar sunmaktadır.

Botsvana

Botsvana, geniş bir yüzölçüme sahip olmasına rağmen çöllerle kaplı olması sebebiyle nüfus yoğunluğu oldukça az olan bir ülkedir. Toplam nüfusu 2.000.000 civarındadır. Nüfusun önemli bir kısmı başkent Gaborone’de hayatını sürdürmektedir. Ülkenin başlıca geçim kaynağı zengin yeraltı kaynakları ve Zambezi Nehri’dir. Elmas, ülke ihrcatının %70’ini oluşturmaktadır. Bunun haricinde bakır, nikel, tuz ve kömür gibi madenlerde çıkarılmaktadır. Ülkede gelir dağılımı açısından büyük bir uçurum vardır. Fakirleri çok fakir ve yaşam standartları düşük köylerde çatısı sazlıktan olan evlerde yaşarlarken, zenginleri ise çok zengin ve ciddi paralara sahiptir.

Botsvana

Botsvana’nın iklimi kurak ve yarı çöl iklimidir. Sıcaklıklar yazın 35 derece, kışın 20 derece civarlarındadır. Ülkede yaz mevsimi ekim ve mart ayları arası, kış mevsimiyse nisan ve eylül ayları arasında yaşanmaktadır. Nisan aylarında gidildiğinde çok renkli ve eğlenceli festivallere denk gelmek mümkündür.

Yurtdışına seyahat etme konusunda endişeleriniz varsa, bu endişelerinizi ortadan kaldıracak ve öz güveninizi artıracak şu kitapları okumanızı tavsiye ederiz.

2 YORUMLAR

 1. Madagaskar’a gitmeyi yaklaşık 10 yıldır istiyorum ama işte ekonomik çıkmazlar yüzünden sadece isteyebiliyorum 🙁 2016 yılında doların yeni çıkmaya başladığı dönemlerde Viyana, Prag ve çevresini gezdik arkadaşlarla bunu da o zamana göre kişi başı 1250 tl gibi bir paraya yapmıştık bizim için çok düşük maliyetli en güzel gezilerdendi ama işte madagaskar ve daha uzak ülkeler için bu 1250 tl daha uçak biletini bile karşılamıyor bu dönemde 🙁 Gezilecek çok yer var ama kazanmamız gereken çok da para var. İnşallah bir gün oralara da gidicem inat ettim ama 😀

  • Haklısınız uluslararası döviz kurlarının Türk lirası karşısında değer kazanması, yurtdışı seyahat maaliyetlerini de çok ciddi anlamda etkiliyor. Dolayısıyla bu da geziseverlerin planlamalarında kısıtlamaya gitmelerine sebep oluyor. Umarım çok para kazanır çok gezersiniz 😀

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here