Vize İstenmeyen 5 Muhteşem Afrika Ülkesi

4
5020
vizesiz afrika ülkeleri
vizesiz afrika ülkeleri

Yurtdışı seyahati denilince aklınıza bu sürecin çok ciddi bir uğraş ve zaman gerektirdiği gelebilir. Eğer bu şekilde düşünüyorsanız, vizesiz ülkeler ile henüz tanışmadınız demektir. Sadece pasaportunuzu yanınıza alarak seyahat edebileceğiniz, dünyanın çeşitli noktalarında, Türk vatandaşlarından vize istenmeyen birçok ülke bulunmaktadır. Bu yazımızda Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olarak yalnızca Türk Pasaportunuz ile gezip görebileceğiniz vize istenmeyen 5 muhteşem Afrika ülkesi hakkında her türlü bilgiyi bulabileceksiniz.

Afrika ülkeleri yoksul bir coğrafya olmanın yanısıra ikliminden coğrafyasına, yerel insanlarından vahşi hayvanlarına kadar her türlü çeşitliliği bünyesinde barındırmakla geziseverler için macera dolu bir seyahat alanı konumundadır.

2020 yılı itibariyle Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları 19 Afrika ülkesine vize gerekmeden seyahat etme imkanına sahiptirler. Vize istenmeyen ülkeler arasında 5 tanesini tüm detaylarıyla sizler için derledik.

MADAGASKAR

madagaskar

Vizesiz 5 Afrika ülkesi listemizin ilk sırasında Madagaskar bulunmaktadır. Madagaskar dünyanın bilinen dördüncü büyük adasıdır. Afrika kıtasına bağlı bir ada ülke konumunda olup, ana kıta ile arasında Mozambik kanalı bulunmaktadır. Ülke ismini herhangi bir yerel kelimeden almamıştır. Bu adaya, Marco Polo anılarında yer vermiş ve Afrika’da tarif edilemeyecek kadar güzelliklere sahip bir ada olarak bahsetmiştir. Aslında bahsettiği yer Somali’de yer alan Mogadişu şehri olması gerekirken ismini yanlış yazarak Madageiscar olarak bahsetmiş ve adanın ismi de bu şekilde kalmıştır.

madagaskar-1

Madagaskar doğal güzelliklerinin yanısıra, sayısız ulusal parkı ve birçok endemik bitki ve canlı türlerini bünyesinde barındırmasıyla da meşhurdur. Geniş canlı çeşitliliğinin olduğu bu muhteşem ülkede biyolojik çeşitliliğin yüzde 80’inin endemik türlerin oluşturduğu bilinmektedir.

madagaskar-2

Madagaskar adası doğa güzelliklerinin yanı sıra deniziyle de kelimenin tam anlamıyla inanılmaz bir yer. Deniz ve kumsalın birleştiği Doğu Madagaskar denizseverler için çok ideal bir yer olarak bulunmaktadır.

madagaskar-taş orman

Ayrıca ada dünyanın en ilginç ormanını da barındırmaktadır. Taş Orman (Stone Forest), Madagaskar Adası’nın batısında bulunan Melaky bölgesinde bulunmaktadır. Binlerce yıl boyunca meydana gelen erozyonlar sonucu, dikey ve yatay birtakım jeolojik oluşumlar halinde ortaya çıkan bu karstik plato, keskin bir yapıya sahip olup, sivri kayalıklar ve mağaralardan oluşmaktadır.

Ülke yarı başkanlı Cumhuriyet sistemi ile yönetilmektedir. Ülkede Malgasça ve Fransızca konuşulmaktadır. Resmi dil Malgasça olsa da hemen hemen Madagaskar’da yaşayan herkes ikinci dil olarak Fransızcayı bilmektedir. Madagaskar’ın nüfusu yaklaşık 23 milyondur. İlginç olan ise ülkenin %45’nin yaşının on beşin altında olmasıdır. Adada yaklaşık 20 çeşit millet yaşamaktadır.

MAURITIUS

Mauritius

Vizesiz 5 Afrika ülkesi listemizin ikinci sırasında Mauritius bulunmaktadır. Eşsiz sahilleri, parıldayan denizi, görmeye değer günbatımları, sıcakkanlı insanları ile Afrika kıtasına bağlı bir ada ülkesi olan Mauritius, Madagaskar’ın doğusunda Hint Okyanusu’nun tam ortasında yer almakta olup, 1 milyon nüfusa sahiptir.

Yurtdışı seyahatinizde beklentiniz doğal ortamı bozulmamış bir sahilde güneşlenmek, tropik bir lagünün deniz sularında yelken açmak, açık denizlerde balığa çıkmak, pazarlarda satılan geleneksel yemekleri tatmak ise Mauritius tam da sizin için ideal bir yerdir.

Mauritius-1

Ülke yüzölçümü olarak küçük bir alana sahiptir. Dolayısıyla adanın bir ucundan diğer ucuna gitmeniz maksimum 2 saatinizi alır. Böylece adanın her tarafını kısa sürede gezebilmeniz mümkün. Mauritius, nüfus yoğunluğu bakımından Afrika ülkeleri arasında birinci sırada gelmektedir, ayrıca dünyada 17. sıradadır. 73 yıl yaşam süresi ile gelişmekte olan ülkeler arasında en uzun yaşam süresine sahiptir.

Mauritius-2

Milyonlarca yıl süren çeşitli volkanik faaliyetler sonucunda oluşan bu ada ülkesi, 1968 yılına kadar bir İngilizlerin bünyesinde devam etmekteydi. Ülkenin başkenti Port Louis’dir. Ülkede tarımsal faaliyetler yaygın olup, genellikle şeker kamışı yetiştirilmektedir. Hint kültürü ile Afrika kültürü’nün bir arada bulunduğu bu ülkenin yüzölçümü İstanbul’un yüzölçümünün yarısından azdır.

FAS

fas evler

Vizesiz 5 Afrika ülkesi listemizdeki ülkelerden bir diğeri ise Fas ülkesidir. 90 gün süre ile vizesiz seyahat edebileceğiniz bir başka ülke olan Fas, 447 bin kilometrekare yüzölçüme sahip olup, 33 milyon nüfusu sahiptir. Afrika kıtasında Afrika Birliği’ne üye olmayan tek ülke konumundadır. Ülke, ismini Osmanlı döneminde kullanılan feslerin üretim yeri olmasından almaktadır.

Dar sokakları, eski tarihi binaları, 17. yüzyıldan beri ayakta duran hisarıyla, turistlerin yoğun bir uğrak şehri olan Rabat, ülkenin başkenti ve önemli bir öğretim merkezidir.

fas

Ülkenin resmi dili Arapça olup, sayıları bir hayli fazla olan Berberilerin konuştuğu dil olan Berberice ve bunun alt dili olan Shelha dili de konuşulmaktadır. Resmi dairelerde Fransızca da kullanılmaktadır.

Fransa egemenliğinin yalnızca 44 yıl sürmesine rağmen Fas nüfusunun büyük bölümü Fransızca bilmektedirler. İlkokul, lise ve üniversitede Fransızca eğitimi verilmektedir. Çocuklar Arapça ve Fransızca olmak üzere çift dille eğitim görmekte ve her iki dili de ana dili olarak konuşabilmektedirler.

Ülke genel olarak sıcak ve kurak bir iklime sahip olup, yaz aylarında çok ciddi anlamda bunaltıcı bir havaya sahiptir. Bu yüzden seyahat severlerin kış aylarında gelmeleri daha güzel bir tercih olacaktır.

fas hassan 2
  • 1993 yılında yapılan Kazablanka’daki Hassan 2 camii dünyanın en büyük camilerinden biridir.
  • Dünyanın en büyük sardalye ihracatçısıdır.
fas - sahra çölü

Gece vakti yıldızları hiç bu kadar net görebildiğinizi hatırlıyor musunuz? Sanırım cevabınız hayır olacaktır. Çünkü şehrin ışıklarından uzak bu Sahra çölü’nde yıldızları bu kadar net ve parıltılı görme imkanına sahip olursunuz. Tüm bunları vize işlemi gerektirmeden pasaportunuzu alıp giderek gerçekleştirebilirsiniz.

SVAZİLAND

SVAZİLAND

Vizesiz 5 Afrika ülkesi listemizin dördüncü sırasında Svaziland yer almaktadır. Belki adını birçoklarını ilk defa duymuş olabilir. Güney Afrika’da mutlaka uğramanız gereken ülkelerden biridir Svaziland. Bu ülkenin denize kıyısı yoktur. Ülkede en sıcak aylar Kasım-Nisan arasıdır. Mayıs-Ekim ayları arasında ise yağış minimum seviyeye düştüğünden bu aylarda gidilmesi tavsiye edilmektedir.

svaziland kralı
Svaziland Kralı III. Mswati

Svaziland halkı çok kibar ve sıcakkanlı insanlardan oluşmaktadır. Swaziland, dünyada hala mutlak monarşi ve krallıkla yönetilen birkaç ülkeden biridir. Ülke ayrıca, kralın eşleri ile de ünlüdür. Yemek kültürü olarak ise, mısırla yapılan yemekleri çok popülerdir. Antilop etinden yapılan yemekler de tercih edilmektedir.

svaziland

Ülkenin para birimi lilangeni (SZL)’dir. Bizim para birimi ile karşılaştıracak olursak, 1 Türk Lirası 2,5 lilangeni’ye karşılık gelmektedir. Konuşulan dilin adı siSwati. Ülke bağımsızlığını 6 Eylül 1968’de İngilizlerden kazandı. Ülke Kralı ülkenin adını ingilizce yazılış şekli Switzerland olan (İsviçre) ile karıştırılmasından dolayı kızıp Esvatini resmî adıyla Esvatini Krallığı olarak değiştirdi.

svaziland

Svaziland, dünyanın en yoksul ülkeleri arasındadır. Ülke nüfusunun büyük bir bölümünün günlük geliri geliri 1 $ altındadır. 2005 verilerine göre ülke nüfusunun yaklaşık beşte birine denk gelen 200.000 kişi uluslararası yardım organizasyonlarının gerçekleştirdiği gıda yardımına muhtaç olarak belirlenmiştir. Nüfusun %60’ı şahsi tüketim ve kullanım için tarımla meşgul olmaktadır. Nüfusun geri kalanı ise hayvancılıkla özellikle de küçükbaş hayvancılıkla meşguldür.

  • Ülkenin asıl başkenti Mbabane’dir. Lobamba ise idari başkentidir.
  • İngilizce ve Swati dili olmak üzere iki adet resmi dil vardır.
  • Para birimi olarak Lilangeni ve Güney Afrika randı kullanılmaktadır.
  • Svaziland ile Türkiye arasında saat farkı bulunmamaktadır.

BOTSVANA

botsvana

Vizesiz 5 Afrika ülkesi listemizin son sırasında Botsvana bulunmaktadır. Botsvana, Afrika’nın güneyinde yer alan Güney Afrika Cumhuriyeti Zambiya ve Zimbabwe’ye sınırları olan bir ülkedir. Botsvana çok verimli topraklara sahip olmanın yanısıra birçok bitki ve vahşi hayvan türünü de barındırmaktadır. Başkenti 210.000 nüfusu ile Gaborone’dir. Ülkede yaygın olarak yerel dil olan Setsvana kullanılsa da İngilizce resmi dil olarak kullanılmaktadır.

Botsvana

Botsvana, gelişmiş şehirleriyle değil doğal güzellikleriyle öne çıkan bir ülkedir. Ülkede ulusal parklar, doğal ve vahşi yaşam alanları turistlerin uğrak alanı konumundadır. Bunlardan en önemlisi Chobe Milli Parkı’dır. En büyüğü ise Kalahari Milli Parkı’dır. Bu parkların birçoğu Zambezi Nehri ile beslenmekte ve sürekli sulak ve yeşil kalabilmektedir. Kamp ve safari yapmak isteyenlere eşsiz olanaklar sunmaktadır.

Botsvana

Botsvana, geniş bir yüzölçüme sahip olmasına rağmen çöllerle kaplı olması sebebiyle nüfus yoğunluğu oldukça az olan bir ülkedir. Toplam nüfusu 2.000.000 civarındadır. Nüfusun önemli bir kısmı başkent Gaborone’de hayatını sürdürmektedir. Ülkenin başlıca geçim kaynağı zengin yeraltı kaynakları ve Zambezi Nehri’dir. Elmas, ülke ihrcatının %70’ini oluşturmaktadır. Ülkede gelir dağılımı açısından büyük bir uçurum vardır. Yoksul aileler ciddi anlamda yoksulluk çekerken, zengin aileler ise şatafatlı bir şekilde yaşamaktadırlar.

Botsvana

Botsvana’nın iklimi kurak ve yarı çöl iklimidir. Sıcaklıklar yazın 35 derece, kışın 20 derece civarlarındadır. Botsvana’da kış mevsimi Nisan-Eylül ayları, yaz mevsimi ise Ekim-Mart ayları arasında yaşanmaktadır.

Yurtdışına seyahat etme konusunda endişeleriniz varsa, bu endişelerinizi ortadan kaldıracak ve öz güveninizi artıracak şu kitapları okumanızı tavsiye ederiz.

4 YORUMLAR

  1. Madagaskar’a gitmeyi yaklaşık 10 yıldır istiyorum ama işte ekonomik çıkmazlar yüzünden sadece isteyebiliyorum 🙁 2016 yılında doların yeni çıkmaya başladığı dönemlerde Viyana, Prag ve çevresini gezdik arkadaşlarla bunu da o zamana göre kişi başı 1250 tl gibi bir paraya yapmıştık bizim için çok düşük maliyetli en güzel gezilerdendi ama işte madagaskar ve daha uzak ülkeler için bu 1250 tl daha uçak biletini bile karşılamıyor bu dönemde 🙁 Gezilecek çok yer var ama kazanmamız gereken çok da para var. İnşallah bir gün oralara da gidicem inat ettim ama 😀

    • Haklısınız uluslararası döviz kurlarının Türk lirası karşısında değer kazanması, yurtdışı seyahat maaliyetlerini de çok ciddi anlamda etkiliyor. Dolayısıyla bu da geziseverlerin planlamalarında kısıtlamaya gitmelerine sebep oluyor. Umarım çok para kazanır çok gezersiniz 😀

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here