Ucuz Uçak Bileti Bulmanın 5 Yolu

0
592
ucuz uçak bileti

Giderek globalleşen Dünyada, insanların Dünyanın çeşitli doğal ve kültürel güzelliklerine sahip yerlerini gezme ihtiyacı artmış bulunmakta. Dolayısıyla seyahat etmek, giderek bir ihtiyaç haline gelmektedir. Seyahat konusunun en önemli unsurlarından birisi de seyahat edilecek yerlere uygun uçak bileti bulmaktır. “Ucuz uçak bileti bulmanın 5 yolu” adı altında sizlere önemli tavsiyemiz olacak.

1. SEYAHAT TARİHLERİNİZİ ESNEK TUTUN

Uçak bileti fiyatları gidilecek döneme bağlı olarak değişmektedir. İnsanlar seyahat zamanlarını yarıyıl tatili, yaz tatili ve bayram tatillerine göre ayarladıkları için bu dönemlerdeki uçak bilet fiyatları yüksektir. Seyahat için esnekliğiniz varsa, seyahatinizi bu dönemlerin dışında rağbetin fazla olmadığı dönemlerde ayarlamanız, ucuz uçak bileti bulma konusunda ciddi anlamda işinizi kolaylaştıracaktır. 

2. BİLETİNİZİ FİYATLARIN EN UYGUN OLDUĞU DÖNEMLERDE ALIN

Uçak biletleri haftasonu haftaiçine göre daha pahalıdır. Çünkü insanlar çoğunlukla haftasonu bir yerlere gitmeyi tercih ederler. En uygun bilet bulabileceğimiz zaman Çarşamba ve Perşembe öğleden sonrasıdır. 

Ülke içi uçuşlarda en uygun fiyatlar 21 gün önce olmaktadır. Bu dönemdeki fiyatlar ortalama fiyata göre %8 daha ucuz. Son 2 haftada bilet fiyatları ortalama fiyatlara göre %5 artmakta, son hafta ise bu oran %30’a çıkmaktadır. 

Uluslararası bilet fiyatlarında, yerel uçak bileti fiyatlarındaki gibi dalgalanma olmamaktadır. Seyahat tarihinden 34 gün öncesindeki fiyatlar, 6 ay öncesindeki fiyatlara göre %4 daha düşük (Kaynak: Kayak).

Uluslararası seyahatin 28 gün öncesine kadar bilet fiyatları hemen hemen aynı seyretmektedir. En uygun fiyatlar ise seyahatten 18-28 gün önce olmaktadır. (Kaynak: Expedia)

3. UÇAK BİLETİ ARAMA MOTORLARINI KULLANIN

Uçak bileti fiyatlarını kontrol etmek için tek tek havayolu firmalarının sitelerine girip arama yapmak yerine, tüm havayolu firmalarının uçak bilet fiyatlarını karşılaştırıp en uygun uçak bileti fiyatlarını önünüze getirmektedir. 

En kullanışlı uçak bileti sitelerinden bazıları:

 1. https://www.enuygun.com/
 2. https://www.ucuzabilet.com/
 3. https://www.skyscanner.com.tr/
 4. https://www.orbitz.com/
 5. https://www.momondo.com/

4. ALTERNATİF ROTALAR DENEYİN

Gitmek istediğiniz ülkeye veya şehre, pahalı bir uçak bileti alarak uçacağınıza, nereye kampanya ve ucuz uçak bileti varsa oraya uçmayı deneyin. Havayolu firmalarının kampanyalarını sürekli takip ederek uygun kampanyalar denk getirebilirsiniz. Ardından seyahatinizi o tarihe göre planlarsınız. 

Bu tür kampanyaların bazısı 24 saat sürüyor. Korkmadan alın biletinizi. Geri kalan planlamalarınızı (Otel, ulaşım, gezilecek yerler) sonra yaparsınız. Kimimiz bu kadar esnek olmayabilir, ama eminim esnek olanlarımız mutlaka vardır. Schengen vizesi veya yeşil pasaportunuz varsa karar vermek daha da kolay. Yoksa da nasıl olsa vizenizi alırsınız.

5. MİL BİRİKTİREN KARTLAR KULLANIN

Günümüzde hemen hemen herkes kredi kartı kullanmaktadır. Harcadığınız her kuruşu mil biriktiren kartlarla yapın. Mil biriktirebileceğiniz kredi kartlarından bazılarını sizler için aşağıda sıraladık.

 1. Garanti Bankası Miles & Smiles
 2. Akbank Wings Card
 3. İş Bankası Maximiles
 4. ING Bank Pegasus Plus Classic Kart
 5. Garanti Bankası Miles & Smiles Platinum
 6. Vakıfbank Milplus

Kredi kartınızla yapmış olduğunuz alışverişler sayesinde kazandığınız millerle birçok yere birktirdiğiniz millerle uçabilirsiniz.  Bazen mil programı uygulayan Bankalar, dönemsel olarak bazı destinasyonlar için yarı sayıda mille uçmanız için kampanyalar yaparlar; onları da kaçırmayın.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here