Seyahat Tutkunuzu Artıracak 10 Kitap

0
258
Yurtdışında yaşamanın sizde değiştireceği 10 şey-resim9

Kitap okumak dünyadaki en zevkli aktivitelerden biridir. Fakat gelişen teknolojiyle beraber insanlar okumaktan daha çok görsel ve işitsel içeriklere daha fazla zaman ayırır hale gelmiştir. Yine de bu durum kitapların hayatımızda vazgeçilmez olduğu gerçeğini değiştirememiştir. Kitapların bizlere sağladığı faydaları sıralayacak olursak; kitap okumak, insanın hayal gücünü genişletir, ufkunu açar, farklı düşünebilme yeteneğini geliştirir. Okumak, insanı heyecanlandırır, ilham verir, eğlendirir, yeni ufuklar için fikirler verir. Bu faydalarının yanısıra kitap okumak, insanın seyahat etme arzusunu da artırabilir. Sizlerin yeni ufuklara yelken açmanıza sebep olabilir. Seyahat tutkunlarının mutlaka okuması gereken onlarca kitap bulunmaktadır. Bu noktada sizler için seyahat tutkunuzu artıracak kitaplar derlemesini yaptık.

İşte seyahat tutkunlarının okuması gereken on başyapıt;

1) Piri Reis – Kitab-ı Bahriye

Seyahata tutkunuzu artıracak kitaplar derlemesinin ilki, Osmanlı Devleti’nin en önemli deniz adamlarından biri olan Amiral Piri Reis’in korsanlık günlerinden başlayarak gezip gördüğü yerleri yabancı kaynaklardan da yararlanarak tarihi ve coğrafi özellikleriyle birlikte anlattığı ve haritalarını çizdiği kitaptır.

Kitab-ı Bahriye’nin nazımla yazılan ve denizcilikle ilgili tüm bilgilerin toplandığı başlangıç bölümünde, genel açıklamalardan sonra Ege ve Akdeniz adaları tanıtılarak denizle ilgili gözlem ve deneyim önemi vurgulanır. Fırtına, rüzgar çeşitleri, pusula ve haritanın tanımından sonra dünyayı kaplayan denizler ve karaların oranı belirtilir. Portekizliler’in denizcilikteki ilerlemeleri ve keşifleri, Çin Denizi, Hint okyanusu, Akdeniz ve Ege Denizi’ndeki rüzgarlar, Basra Körfezi, Atlas okyanusu ayrıntılı biçimde anlatılır. 

2) Che Guevara – Motorsiklet Günlükleri

Bizim gibi kâşifler burjuvalara otel parası ödemektense ölmeyi tercih ederler.
Bu kitap, Che’nin 23 yaşında Alberto Granado’yla birlikte bir motosikletle çıktığı ilk Güney Amerika yolculuğunda tuttuğu günlüklerden oluşmaktadır. Che’nin derdi Amerika’yı keşfetmekti bir bakıma. Nitekim içindeki çağrıya uymamazlık edemeyip, üniversite eğitimini, ailesini, hatta ilk aşkı Chicniya’yı geride bırakarak yollara vurmuştu kendini. 

Çeşitli ülkeleri dolaştıkça ve özellikle cüzamlıların bulunduğu hastaneleri ziyaret ettikçe, gözlerinin önündeki tablo netleşmeye başlamıştı: Hem tüm insanlığı ikiye ayıran muazzam bölünme gerçekleştiğinde halkın yanında saf tutmaya karar veriyor, hem de tüm Amerika kıtasını Yankiler dışında bir melez ırka ait sayıyordu. Kadehini Birleşik Amerika için kaldıran bir Amerikalı! 

‘Lanetli’ insanlar tüm burjuvalardan çok daha yakındı bu sergüzeşte. Cüzamlıların Ceh’yi ve Alberto’yu sevmelerinin nedeni, bu iki kafadarın onlarla çekinmeden sohbet etmeleri, dertlerini dinlemeleri ve futbol oynamalarıydı mesela. Biz de bu arada Che’nin Albert Camus’yle ortak bir noktasını da keşfediyordu: ikisi de kaleciydi.
Dolayısıyla bu kitap, sonu bir gerilla mücadelesine varan ve Küba Devrimi’ne giden bir serüvencinin ağzından anlatılmış bir yol hikâyesidir aynı zamanda…

3) Jules Verne – 80 Günde Devri Alem

Hindistan’dan Japonya’ya, Amerika’dan Singapur’a uzanan bu heyecan dolu macerada, ansiklopedik bilgiler ve görseller eşliğinde geçmişten günümüze dünya hakkında pek çok ilginç şey öğrenecek, Phileas Fogg’la beraber sürprizlerle dolu bir yolculuğa çıkacaksınız.

İngiltere’nin Londra kentinde Saville Caddesi’nde yaşayan gizemli Sör Phileas Fogg, Reform Kulübü’ne yaptığı olağan ziyaretlerinden birinde dünyanın çevresini 80 günde dolaşacağına dair tüm servetine bahse girer. Hiç vakit kaybetmeden uşağı ile birlikte Dover’a doğru yola çıkan Fogg’u gemilerde, fillerin üzerinde, trenlerde zamana karşı kimi zaman zorlu, kimi zaman eğlenceli bir yolculuk beklemektedir.

4) Evliya Çelebi – Seyahatname

Seyahat tutkunuzu artıracak kitaplar derlemesinin bir diğeri ise, Evliya Çelebi’nin 17. yüzyıla ait gördüklerini kendine has üslubuyla kaleme aldığı eser olup, UNESCO Dünya Belleği Listesi’nde yer almaktadır. Türk Kültür Tarihi ve Gezi Edebiyatı’nın en önemli eserinde Osmanlı topraklarındaki yaşamın derinliklerini bulacaksınız.

5) Jack Kerouac – Yolda

Jack Kerouac - Yolda

Seyahat tutkunuzu artıracak kitaplar içerisinden bu kitap, Beat Kuşağı’nın (Amerika’da kurulan ve en iyi şair ve yazarlardan oluşan grup) en göz dolduran yazarlarından olan Jack Kerouac’un ‘’Yolda’’ isimli romanı olup, vazgeçilmez bir başyapıttır. Kitap, yazarın Kuzey Amerika’nın bir ucundan diğerine yaptığı gezileri, tanıştığı insanları, yaşadığı maceraları konu alır. Yazar, kitabını not aldığı küçük not defterlerini birbirine ekleyerek, 36 metrelik bir rulodan oluşturmuştur. Seyahat tutkunlarının yol göstericisi olan bu harika eserden gözlerinizi ayıramayacaksınız.

Yolculuk yapmanın en keyifli yanlarını, maceralarını, tehlikelerini ve daha birçok özelliğini anlatan bu kitapların, benzersiz anlatımlarından mutlaka faydalanmalısınız. Seyahat tutkunlarının ufuklarını genişletecek olan bu kitapların bitmesini istemeyecek, yanınızdan ayırmayacak, elinizden düşüremeyeceksiniz.

6) Bruce Chatwin – Patagonya’da

Geniş otlakları, koyun sürüleri, madenleri ve sürgün halklarıyla Patagonya… 16. yüzyıldan bu yana Avrupalı yazarları ve tarihçileri kendine çeken bu coğrafyayı karış karış gezen Chatwin, Patagonya’da kitabında “düşünülenden daha farklı bir yer” keşfediyor.

“Patagonya’da bir macera gezisi ya da gezinme. Gezmek ve sürgün üzerine yapılmış bir kitap. Bruce Chatwin, garip bir yaratığı bulmak üzere uzak bir ülkeye yolculuk ediyor. Bu ülkeyi gezerken karşılaştığı insanları ve onların yolculuğunun uzamasına neden olan öykülerini anlatıyor. Nadir olanı son derece iyi gören Brue Chatwin, orjinal, kısa ve öz, istek dolu, acı ve tatlı, mesafeli ve samimi bir çalışma çıkarmış ortaya.” – New Statesman

“Konunun özünü veren, heyecan dolu harika bir gezi kitabı.” –Observer

7) Alex Garland – Kumsal 

Seyahat tutkunuzu artıracak kitaplar içerisinden bir diğeri de yazarımız Alex Garland’a ait. Alex Garland, Kumsal ile 35 yaşın altındaki yazarların ilk kitabına verilen İngiliz Betty Trask Ödülü’nü aldığında 26 yaşındaydı. Kitap önce İngiltere’nin, sonra da Amerika’nın en çok satan kitaplar listesinde aylarca kaldı ve tüm edebiyat çevrelerinden övgü dolu eleştiriler aldı. Birçoğunuz filmini izlemiş olabilirsiniz, ama kitabı çok daha güzel.

8) James Cook – Dünyanın Çevresinde Yolculuk Öyküleri

James Cook - Dünyanın Çevresinde Yolculuk Öyküleri

Kaptan James Cook, 1728 yılında Marton, Kuzey Yorkshire’da doğdu. 16 yaşında evden ayrılıp bir balıkçı kasabası olan Staithes’e gidip orada çalışmaya başladı. Denize olan tutkusunun, bu sahil kasabasında, çalıştığı marketin penceresinden dışarıdaki manzarayı seyrederken başladığı söylenir. Bir buçuk sene sonra patronu, Cook’un bu işe uygun olmadığını düşünüp onu yakınlardaki bir liman şehri olan Whitby’ye götürür ve Quaker mezhebine bağlı Walker kardeşlerin gemisinde çalışmasını önerir.

Cook bu gemide deniz tüccarı olarak çalışmaya başlar ve işini en iyi şekilde yapabilmek için cebir, trigonometri, seyrüsefer teknikleri ve astronomi öğrenmeye başlar; öğrendikleri, bir gün kendi gemisinin kaptanlığını yapmaya başladığında kendisine çok faydalı olacaktır. 
1752 yılında deniz kuvvetlerine yazılan Cook, Yedi Yıl Savaşları sırasında orduda görev yapar. Quebec kuşatması sırasında ortaya çıkan kartografi yeteneği, onu orduda kilit noktalara taşır. Newfoundland’ın girintili çıkıntılı kıyılarının haritasını başarıyla çıkaran Cook, bunun gibi pek çok başarısı sayesinde amiralliğe yükselir.

9) Gizem Altın Nance – Bir Bilet Al

bir bilet al

Seyahat tutkunuzu artıracak kitaplar içerisinde farklı olan bir diğer kitap ise “Interrail, sadece bir tren bileti değildir. Avrupa trenlerinde sınırsız ulaşım sağlayan interrail, aynı zamanda maceraya, özgürlüğe, dünya vatandaşlığına, kendini keşfetmeye alınan bir bilettir” diyen Gizem Altın, bir bilet alıp 25 yaşında tek başına bir interrail seyahatine çıkıyor. Hayatında ilk defa yurtdışına çıkan genç bir kadının yolculuk anılarına eşlik ederken Yunanistan’dan bindiğiniz bir feribotla kendinizi İtalya’da bulacak, Fransız Riviera’sında dolaşacak, İspanya’nın kuzeyindeki San Sebastian’ın uçsuz bucaksız plajlarını içinize çekeceksiniz.

Boyunuz kadar sırt çantasıyla sokaklarda yürümekten sırtınız tutulacak, yeni tanıştığınız arkadaşlarınızla bilmediğiniz bir dilde avaz avaz şarkılar söyleyeceksiniz. Siz kitabı okurken pencerenizden İtalya’nın tadına doyulmaz günbatımları geçecek, yolda olma isteği sizi içine çekecek ve belki de bir bilet alıp gitme isteğine karşı koyamayacaksınız. Gizem Altın’ın hem seyahat anılarını paylaştığı hem de birçok pratik bilgiyi içeren yola çıkma rehberini sunduğu Bir Bilet Al, şüphesiz ki içinizdeki gitme aşkını tetikleyecek. Gizem’in tek bir amacı var: “Şu anda hayatımın en güzel beş haftasını elinizde tutuyorsunuz. Umarım size yola çıkacak cesareti verebilirim”.

10) Mutlu Dinçer – Pedalımda 5 Ülke

Bir hayal, iki öğretmen, beş ülke, onlarca şehir, yüzlerce köy, binlerce renk, doku, tat, festival, milyonlarca pedal, milyarlarca insan…

Gezi tecrübeleriyle ilgili yeni ve özgün bir şey söylemek ne kadar zor. Avcı toplayıcı ilk insandan, konargöçer atalarımıza, İbniBatuta’ya, Marco Polo’ya, Evliya Çelebi’den modern gezginlere kadar binlerce seyahatname yazarı, içlerindeki coşkuyu, yolda olmalarının nedenini ve yaşadıkları olağanüstü anları ne derece kelimelere dökebilmiştir ki! 

Shakespeare’in dediği üzere “Hayat bir oyun sahnesi!”

Bu satırların sahibi İnci ve Soner Sarıhançifti bu sahnede figüran olmak yerine başrolde oynamayı ve uzun metraj bir yol filmi çekmeyi tercih etti. 2005 yılında aldıkları radikal bir kararla tüketim çılgınlığına biraz olsun ara verip Dünya’ya olan borçlarını ödemek için ulaşım araçlarının en masumu olan bisikletle yollara düştüler.

Sarıhan çiftinin Denizli-Muğla-Antalya seyahati ile başlayan bisiklet seyyahlığı, 2006’daki Karadeniz turununardından 2007 yılında Türkiye’den Nepal’e uzanan masalsı bir maceraya dönüştü. Bu yolculuğun yarattığı dönüşüm Pedalımda 5 Ülke’yle somutlaşıyor. 2008’de Almanya, Hollanda, Belçika, Fransa hattına uzanan hikâyeleri, 2009’da aralarına katılan ve bugün Minik Gezgin olarak tanıdığımız Tibet Çınar’la daha da zenginleşti. Minik Gezgin henüz 22 aylıkken Orta Avrupa’da 3486 kilometrelik bir rotayı anne-babasıyla birlikte kat etti. 2012’de Hollanda’dan yola çıkan bisikletsever aile, 3660 km. boyunca 10 ülkeyi kapsayan bir serüvene imza attı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here