Seyahat İzin Belgesi Nasıl Alınır?

0
1461
seyahat izin belgesi

Corona virüs salgınına karşı alınan tedbirler kapsamında şehirlerarası yolculuklar, 28 Mart saat 17.00 itibariyle düzenlenerek sadece valilik izni ile gerçekleşecek şekilde yeni bir tedbir hayata geçti. Bu düzenlemeye göre, zorunlu olmadıkça tüm vatandaşların bulundukları şehirde kalmaları önerilerek, izin verilebilecek durumlar da açıklandı.

Kimler Seyahat Edebilecek?

E-devlet seyahat izin belgesi

İçişleri Bakanlığı’nın yayınlamış olduğu genelgeye göre sadece aşağıdaki durumlardaki kişiler valilik seyahat izni alarak seyahat edebilecek;

  • Tedavi ihtiyaçları nedeniyle doktor kararıyla sevk edilen hastalar,
  • Birinci derece akrabası vefat eden veya ağır hastalığı bulunanlar,
  • Özellikle son on beş gün içerisinde gelmiş olup, bulunduğu şehirde kalacak yeri olmayan vatandaşlar,

Seyahat İzin Belgesi Nasıl Alınır?

E-devlet seyahat izin belgesi

Şehirlerarası seyahat etmesi icab eden vatandaşlar, valilik ya da kaymakamların başkanlığında düzenlenecek olan Seyahat İzin Kurulu’na başvurmak suretiyle, izin belgesi almak için başvuru yapacak ve başvuru sonucu talebi onaylanan vatandaşlar için ise otobüs seyahat izin belgesi hazırlanacak.

65 yaş üstü vatandaşlarımız için ise dışarı çıkmalarına izin verilmediğinden dolayı, 112, 155 ve 156 numaralı acil arama hatları üzerinden izin talebi başvuruları gerçekleşebilecek. Hazırlanan İzin belgeleri ise kolluk birimleri tarafından talep sahiplerine teslim edilecek.

Valilik ve kaymakamlıklardaki seyahat izin kurullarının dışında seyahat izin belgesi internetten veya telefondan da arama yapılarak da temin edilebilir. İçişleri Bakanlığı online E-Başvuru sistemi üzerinden ya da “Alo 199” çağrı merkezini arayarak da seyahat izin belgesini alabilirsiniz. 

Ayrıca, seyahat izin belgesine E-devlet sistemi üzerinden de başvuruzu yapabilirsiniz. Başvurunuzun sonucu SMS olarak size iletilecek. Başvurusu kabul edilen vatandaşların otogarlardaki veya hava alanlarındaki Başvuru Masaları’ndan T.C. Kimlik Numarası ile belgelerini ibraz etmek koşuluyla otobüse veya uçağa kabul edilebilecekler. Terminal giriş çıkışlarında dezenfekte ve ateş ölçüm işlemleri yapılacağından dolayı seyahat edecek yolcuların seyahat saatinden en az 3 saat öncesinden terminalde olmaları tavsiye olunur..

Ek olarak, bu verilen seyahat izin belgesinin geçerlilik süresi ise 3 gündür.

Otobüs Seferleri Nasıl Düzenlenecek? 

şehirlerarası otobüs

Firmalar otobüs seferleri ve saatleri hususunda tekrar güncelleme yapmışlardır. Seyahat edecek yolcuların listesi ise gidilen şehirdeki kaymakamlık ve valiliklere teslim edilecektir.

Şehirlerarası Otobüslerde Dezenfekte Önlemleri 

otobüs terminali dezenfekte

Seyahat izin belgesi sahibi yolcular ve personellerin terminal girişlerinde ve çıkışlarında sağlık kontrolleri gerçekleştirilecek.

Yolculuk süresince otobüsler sadece izin verilen terminallerde durabilecekler ve yolculuk boyunca servis hizmetleri yapılmayacak.

İl girişlerinde de tekrar yolcuların sağlık kontrolleri gerçekleştirilip, gerekli görüldüğü durumlarda yolcular karantinaya alınabilecekler.

Virüs salgınından korunmak için evde kaldığınız şu dönemde oturduğunuz yerden ziyaret edebileceğiniz sanal müzeler listemize göz atabilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here