Evden Çıkmadan Gezebileceğiniz 7 Sanal Müze

0
1836
sanal müzeler

Sanal müzeler başlıklı konumuza geçmeden önce, tüm dünyanın başına bela olan Koronavirüs salgınından korunmanın en iyi yolunun, evde kalmak olduğu uzmanlar tarafından sürekli olarak ifade edilmektedir. Bu nedenle birçok ülke mali kaynakların yetersizliğinden dolayı sokağa çıkma yasağı getiremese de çok ciddi anlamda vatandaşlarına evde kalmaları tavsiye etmektedirler. Ülkemizde Koronavirüs vakalarına karşı alınan ilk önlemlerden olarak okullar tatil edilmesi, insanların bir arada toplu olarak bulunabildiği mekanlar (AVM, Kafe vs.) kapanması gibi birtakım önlemler alınmıştır.

Evimizden hiç çıkmamak alışkın olmadığımız bir durum olduğu için biraz zorlanmamız ve hatta zaman zaman sıkılmamız dahi karşılaşabileceğimiz normal bir durum. İşte bu noktada kendimize daha fazla zaman ayırdığımız da bir gerçek. Dolayısıyla günlük zamanımızı en iyi şekilde değerlendirebileceğimiz birçok etkinlik de mevcut. Her ne kadar bu süreç boyunca seyahat etme imkanımız olmasa da, 21. yüzyıl teknolojileri sayesinde, evimizde otururken bilgisayarımızdan veya akıllı telefonlarımızdan dünyanın birçok farklı yerini gezebilme imkanına sahibiz. Evde kalmamız gereken bugünlerde internet imkanları sayesinde gezebileceğimiz dünyanın birçok farklı noktasından sanal müzeler bulunmaktadır.

Sizlere bu yazımızda evden çıkmadan gezebileceğiniz 7 sanal müzeyi tanıtmaya çalışacağız.

1) British Müzesi – Londra

British Müzesi – Londra

Dünyanın en çok gezilen müzelerinden biri olan British Museum, yaklaşık 7 milyon esere ev sahipliği yapmaktadır. Londra’ya gidip müzeyi tamamen gezmek istediğinizde, bu müzeyi gezmek tüm gününüzü alabilmektedir. Ancak sanal turlar sayesinde, bilgisayarının başından ayrılmadan antik Rosetta Taşı ve Mısır mumyaları gibi çok değerli birçok eseri görmeniz mümkün. 

Sanal müze turuna buradan ulaşabilirsiniz.

2) Guggenheim Müzesi – New York

Guggenheim Müzesi - New York

Amerikalı mimar Frank Lloyd Wright’in tasarladığı Guggenheim Müzesi binası Dünya Mirası Listesi’nde yer almaktadır. İlginç stiliyle tanınan mimarın tek müze projesi olan Guggenheim, Amerika’nın en büyük modern sanat müzelerinden bir tanesi olarak bilinmektedir.

Sanal müze turuna buradan ulaşabilirsiniz.

3) Orsay Müzesi – Paris

Orsay museum

Fransa’nın başkentinin Paris’te bulunan bir devlet müzesidir. Seine Nehri’nin sol yakasında bulunan müze binası eskiden bir tren garıydı. Bu müzede yer alan eserlerin çoğunluğunu Fransız sanatına ait, 1848 – 1915 yılları arasında yapılmış heykel, resim, mobilya, ve fotoğraflar oluşturmaktadır. Orsay Müzesi Monet, Degas, Renoir, Cezanne gibi meşhur ressamların eserlerinin yer aldığı geniş koleksiyonu ile de bilinmektedir.

Sanal müze turuna buradan ulaşabilirsiniz.

4) Panorama 1453 Tarih Müzesi – İstanbul

Panorama 1453 müzesi

Dünyanın üzeri kapalı tek panorama müzesi unvanına sahip, Türkiye’nin de ilk panoramik müzesi olan Panorama 1453 Tarih Müzesi, bir imparatorluğun sona ermesine, bir diğerinin ise yükselmesine neden olan İstanbul’un fethini tüm gerçekliği ve ihtişamı ile ziyaretçilerine aktarmayı amaçlamaktadır. Tarih sever geziseverlerin gezi listelerinin başında bulunması gereken en önemli mekân konumunda.

Müze, içerisinde dolaşırken top seslerini net bir şekilde duyacağınız, Mehter Takımı’nın marşlarıyla da duygu yoğunluğunuzun ise artacağı ortamı ile size İstanbul’un fethi gibi çok önemli tarihi bir olayı deneyimleyebilmenize olanak sağlayacaktır. Ayrıca, müze fetih olayının dışında profesyonelce yapılmış ana sergisinden dolayı Türk resim sanatının başarısını da gözler önüne sermektedir.

Sanal müze turuna buradan ulaşabilirsiniz.

5) Salvador Dali Müzesi – Figueras 

dali müzesi

Dali Müzesi, Salvador Dali’nin sürrealist yapıtlarının sergilendiği ve meşhur ressamın yaşadığı dönemde ise bina belediyenin tiyatro binasıymış. Dali de ilk sergisini bu binada gerçekleştirmiştir. Bu sebepten ötürü binanın yeri Dali’nin hayatından çok önemli yer teşkil etmektedir. Günümüzde Salvador Dali’nin 4000 eserden oluşan kendi koleksiyonuna ev sahipliği yapan müzeyi sanal ortamda gezebilmeniz de mümkün.

Sanal müze turuna buradan ulaşabilirsiniz.

6) Metropolitan Sanat Müzesi – New York

New York City’de bulunan Metropolitan Müzesi (Metropolitan Museum of Art) Amerika Birleşik Devletleri’nin en büyük sanat müzesi ünvanına sahiptir. Müzede klasik antik eserler, tablolar, heykeller ve kapsamlı Amerikan modern sanat koleksiyonları da ayrıca yer almaktadır. Görkemli mimari yapısıyla, iki milyondan fazla esere ev sahipliği yapmasıyla ve 52 kalıcı sanat galerisiyle müze, dünyadaki en çok ziyaret edilen sanat müzelerinden biridir.

Sanal müze turuna buradan ulaşabilirsiniz.

7) Pergamon Müzesi – Berlin

pergamon müzesi

Pergamon Müzesi Berlin Müze Adası’nda yer almaktadır. Bina Alfred Messel ve Ludwig Hoffmann tarafından tasarlanmıştır. Yapımı 1910’da başlayıp 1930’da bitmiş ve 20 yıl sürmüştür. Anadolu’da bulunan kalıntılardan Bergama Altarı, Babil’in Ishtar Kapısı, Milet’in Pazar Kapısı gibi anıtsal tarihi binalar parça parça Almanya’ya getirilerek oluşturup bu müzede sergilenmektedir.

Bu tarihi parçaların Almanya’ya yasal yollarla getirilip getirilmediği ise hala tartışma konusu olarak gündemini korumaktadır.

Sanal müze turuna buradan ulaşabilirsiniz.

Seyahat tutkunu iseniz, evde zevkle okuyup vakit geçirebileceğiniz aynı zamanda seyahat tutkunuzu artıracak kitaplar tavsiyemize mutlaka bakmalısınız.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here