Güney Amerika’nın En Etkileyici 7 Yeri

2
3172
güney amerika

Güney Amerika Kıtası veya diğer bir adıyla Latin Amerika keşfedilecek güzellikler ile dolu bir kıta. Muhteşem doğa güzelliklerinden, efsanevi, devasa şelalelerinden gizemli heykellerine, dünyanın en etkileyici doğa güzellikleriyle Güney Amerika, tüm dünyanın ilgisini çekmektedir.

Uçsuz bucaksız çölleri, tropikal iklimi, samimi insanları, upuzun sahilleri ve keşfedilmeyi bekleyen yüzlerce arkeolojik bölgeleriyle Güney Amerika, her yıl milyonlarca turist akınına uğramaktadır.

Amerika kıtasının güney bölümü olan bu kıtanın doğu kısmında Büyük Okyanus ve batı kısmında Atlas Okyanusu yer almaktadır. Antartika’nın kuzeyinde yer alan bu kıta toplamda 17.480.000 kilometrekarelik bir alana sahiptir.

Kıtada toplamda 450 milyon insanın yaşadığı bilinmektedir. Yüzlerce medeniyete ev sahipliği yapan bu kıtada yaygın olarak İspanyolca ve Portekizce dilleri kullanılmaktadır.

Kıtada yer alan ülkeler; Brezilya, Arjantin, Bolivya, Ekvador, Aruba, Kolombiya, Peru, Şili, Surinam, Venezuella ve Uruguay olarak sıralanmaktadır. Kıtadaki en kalabalık şehir, karnavallarıyla ünlü Brezilya’nın Sapo Paulo şehridir.

Kıtanın en fazla turist çeken bölgeleri ise Ekvador’daki Galapagos Adaları, Brezilya’nın Sao Paulo şehri ile İguazu Şelaleleri, Peru’daki Machu Pichu ve karnavallarıyla ünlü olan Rio de Janeiro olarak öne çıkmaktadır.

Gelin hep beraber Güney Amerika’nın en etkileyici 7 yeri listesine beraber göz atalım.

1. Machu Picchu, Peru

Machu Picchu

Büyük İnka İmparatorluğu’nun yaşamış olduğu bu topraklara sadece pasaportunuzla elinizi kolunuzu sallayarak gelebilirsiniz. Peru, tarihi açıdan kıtanın en zengin ülkeleri arasında yer almaktadır. Güney Amerika’nın kuzeyinde kalan bu ülkeyi gezmeye Machu Picchu’dan başlamalısınız.

İnka Medeniyeti’nin And Dağları üzerine inşa ettiği antik bu kent UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yer almaktadır. Aynı zamanda bu esrarengiz antik kent, dünyanın yedi harikasından biridir. Machu Picchu’nun tapınaklarını, bahçelerini gezdiğinizde eğer efsanelerden etkilenen birisi iseniz hayatınızdaki en iyi deneyimlerden birini yaşayacaksınız demektir.

Bu coğrafyayı gördüğünüzde İnka medeniyetinin ne kadar zengin topraklar üzerine kurulmuş olduğunu da müşahede etmiş olacaksınız. Vadi hem verimli topraklara hem de tarıma elverişli bir iklime sahip. Aynı zamanda bu bölgede irili ufaklı çok sayıda nehir de mevcuttur.

2. İguazu Şelalesi, Arjantin-Brezilya-Paraguay

İguazu Şelalesi

Dünyanın en büyük şelalesi olan İguazu Şelaleleri, Güney Amerika’da Brezilya, Arjantin ve Paraguay sınırlarının kesiştiği noktada yer almaktadır. Arjantin ve Brezilya arasında yer alan 1320 km uzunluğundaki nehirden adını alan bu şelaleler, Alvar Nunez Cabeza de Vaca tarafından 1542 yılında keşfedilmiştir.

İguazu Şelalesi-1

İguazu Şelalesi, 1984 yılından bu yana UNESCO Dünya Mirası listesinde yer almaktadır. Toplam genişliği 2700 m olan Igazu Şelalesi’nde, akarsu 75 metreden aşağı dökülmektedir. Şelaleri İguazu şelalesini ziyarete gittiğinizde, şelaleler hem Arjantin, hem Brezilya tarafında olduğu için hangi tarafa gideceğinize karar veremeyebilirsiniz. Aslına bakılırsa, en panoramik ve muhteşem manzara Brezilya tarafında yer almaktadır. Yine de karar sizin.

Yağmur ormanlarının harika görüntüsü, kuş ve doğa seslerinin bir arada bulunduğu bu ortam gerçekten görülmesi değer bir yer.

3. Kurtarıcı İsa Heykeli, Brezilya

kurtarıcı isa heykeli

Dünyanın yedi harikasından biri olan Kurtarıcı İsa Heykeli, Brezilya’nın Rio de Janeiro şehrinde Corcovado Dağı üzerinde yer almaktadır. Şehrin en önemli sembolü olan Kurtarıcı İsa Heykeli’nin inşaasına, 1922’de Brezilya’nın kuruluşunun 100. yılı onuruna yapımına başlanmış ve 12 Ekim 1931’de resmi törenle açılmıştır. Bu devasa heykel 30 m yüksekliğinde olup, 8 m yüksekliğindeki bir kaide üzerinde durmaktadır. Toplam ağırlığı ise 635 tondur. Açılmış kollarının genişliği ise 28 m uzunluğa sahiptir.

kurtarıcı isa heykeli-1

Kurtarıcı İsa heykeli, Heitor Silva Costa tarafından tasarlanmış, Fransız heykeltraş Paul Landowski tarafından yapılarak 5 yıl içerisinde hayata geçirilmiştir. Bu heykelin yapımında, yapı malzemesi olarak beton ve yapının üzerinde bir katman olarak da sabun taşı (talk) yer almaktadır.

Bu heykel günümüzde, yılda ortalama 1 milyon kadar turist tarafından ziyaret edilmektedir.

4. Los Glaciares Buzulları, Arjantin

Los Glaciares Buzulları

Los Glaciares Buzulları, Antarktika ve Grönland dışındaki dünyanın en büyük buz örtüsüdür. Los Glaciares, Arjantin’in uzak güneybatısındaki Patagonya’da bulunan milli bir parka verilen isimdir. 1980 yılından bu yana UNESCO Dünya Mirası (doğal) olarak listede yer almıştır. Milli parkın en ünlü manzarası, adını parktan alan muazzam Perito Moreno Buzuludur. Toplamda 600.000 hektarlık alanı kaplamaktadır.

Los Glaciares Buzulları

Bu buzulların özelliği, diğer buzulların aksine, hareket ediyor olmasıdır. Herhangi bir gün buraya gelip kaldırımda yürürken veya tekne ile gezintiye çıktığınızda buzulların yavaş hareketini görebilirsiniz. Buzullar, küçük bir ihtimal de olsa erişilebilir hale gelir ve harika manzara için olanak sağlar. Milli Park, buzulların yanı sıra, granit zirveleri, buzul gölleri ve ormanları ile de meşhurdur. Ayrıca, park alanında; dağ yürüyüşü, dağ bisikleti, buzul kenarında tekneyle gezi yapabilmeniz de mümkündür.

5. Atacama Çölü, Şili

atacama

Atacama Çölü, Şili’nin kuzeyinde bulunan ve dünyanın bilinen en kurak sıcak çölüdür. Dünyanın en kurak yeri olan Atacama Çölü, aynı zamanda uzayı gözlemlemek için güney yarımküredeki en uygun yer olarak kabul edilmektedir.

Atacama Çölü

Bildiğiniz gibi uzay gözlemlerini çok net yapabilmek için şehir ışıklarından uzak bir yerde bulunmak gerekmektedir. Gökyüzü gözlemi için oraya gittiğinizde gökyüzünü daha önce hiç bu kadar net görmediğinizi fark edeceksiniz.

6. Galapagos Adaları, Ekvator

Galapagos

Ekvator Cumhuriyeti’ne bağlı olan Galapagos Adaları, Colon takımadaları olarak da bilinmektedir. Bu adalar grubu 14 büyük ada, 8 küçük ada ve 40 adet mini adacıktan oluşmaktadır. Uzun yıllardır insanoğlunun yaşam alanından uzak kalan ve muhteşem bir hayvan ve bitki çeşitliliğine ev sahipliği yapan bu doğa harikası yer, aynı zamanda ünlü biolog Charles Darwin’in bilim dünyasında çığır açan evrim teorisinin doğduğu yer.

Yanardağ kökenli, volkanik yapıdan oluşan bu takımadalar grubunda dev kaplumbağalar, mavi ayaklı kuşlar, deniz iguanaları ve albatroslar gibi çok enteresan türleri bir arada görebilirsiniz. Doğa bilimciler sürekli olarak gözlem ve çalışmalarını burada sürdürmektedirler. Oraya ziyarete gittiğinizde size bir doğa bilimci rehberlik edecek olup, çok az sayıda insanın ayak basabildiği yerleri görecek ve doğanın harikalarını daha yakından keşfedebileceksiniz.

7. Huacachina, Peru

Huacachina

Zenginlikler ülkesi Peru’ya gittiğinizde mutlaka görmeniz gereken bir rota. Ica bölgesindeki bu köy Peru’nun meşhur çöllerinden birinin ortasında öyle bir inşa edilmiş ki görenleri adeta kendine hayran bırakmaktadır. Çölün ortasında yer almakta olan bir göl ve bu gölün etrafında palmiye ağaçları, sakız ağaçları ve kahve yetişmektedir. Bu kasabada toplam 115 kişi yaşamakta ve geçimlerini turizm ile sağlamaktadırlar. Bu kasabada İnkaların torunları yaşamaktadırlar. Eski dönemde İnkalılar tarafından vaha kutsal bir yer olarak kabul edilirmiş. Huacachina, ismini eski İnka dili olan Quechua’dan almış ve şu iki kelimenin birleşiminden meydana gelmiştir. “Huaca“: Kutsal Yer, “China“: Kadın’dır.

Huacachina

Güneş altında onca çöl sıcağına rağmen parıldayan sularında yüzmenin keyfini kelimelerle anlatmak mümkün değil. Huacachina sadece yüzmeyi sevenler için değil, başta deri hastalıkları ve romatizma ağrıları olanlar tarafından da sıkça tercih edilmektedir.

Yurtdışı seyahatleri konusunda tecrübeli değilseniz, seyahatinizle alakalı size rehberlik edecek bu yazımızı okumanızda fayda var.

2 YORUMLAR

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here