CV Nedir? CV Hazırlama Teknikleri

1
1084
CV Hazırlama Teknikleri

“CV nedir? CV Hazırlama teknikleri nelerdir?” sorusunun cevabını merak ediyorsanız, bir iş arayışı içerisindesiniz demektir. Bunların detaylarına değineceğiz. Ancak CV (özgeçmiş) ile beraber iş başvurularında sizi daha avantajlı duruma getirecek bir diğer husus da niyet mektubunun hazırlanmasıdır. Ülkemizde sadece kurumsal firmalar tarafından talep edilen ancak yurtdışında firmaların büyük bir kısmının iş arayandan talep ettiği “Niyet Mektubu” ifadesini ilk kez duyuyor da olabilirsiniz. CV hazırlama tekniklerine değindikten sonra, “Niyet Mektubu nedir? Nasıl hazırlanır?” buna da değineceğiz.

CV (özgeçmiş) Nedir?

“CV (özgeçmiş) nedir?” sorusuna verilebilecek en basit cevap, eğitim geçmişiniz, almış olduğunuz bireysel eğitimler, iş hayatı, kişisel ve sektörel tecrübelerinizin yer aldığı bir özet diyebiliriz. Globalleşen dünyada iş başvurularızı firmaların websiteleri üzerinden veya iş arama siteleri üzerinden CV’lerinizi bırakarak yapabilmektesiniz. CV (özgeçmiş) onayından geçtiğiniz takdirde birebir mülakat için şirketlerin insan kaynakları birimi tarafından davet edilirsiniz. Bu nedenle CV hazırlama tekniklerini bilmek gerçekten çok önemlidir. CV hazırlama teknikleri çerçevesinde hazırlanan kaliteli bir CV ile işe alınma ihtimaliniz de doğal olarak artacaktır.

cv hazırlama

Özgeçmiş Nasıl Hazırlanır?

Özgeçmiş hazırlarken vermeniz gereken bilgileri belli bir düzen içerisinde vermeniz gerekmektedir. Genel olarak eğitim ve iş konusunda bilgiler verdikten sonra özellikle de tecrübe ve becerilerinizi anlatırken mutlaka net ifadeler kullanmalısınız. CV Hazırlama teknikleri dediğimiz bu düzeni aşağıda detaylı bir şekilde görebilirsiniz. Bir diğer konu da; daha önce tecrübe sahibi olmadığınız konularda özgüvenle herşeyi yaparım diye düşünerek tecrübe sahibiymiş gibi göstermemelisiniz. Bilmediğiniz bir şeyi bildiğinizi yazmamalısınız. Bu gibi durumlar mülakat sırasında veya işe alındıktan sonra karşınıza büyük bir sorun olarak çıkabilir. 

CV (özgeçmiş)’te Yer Alması Gereken Bölümler

Kariyer Hedefi

 • Bu kısımda işe alım için başvurduğunuz pozisyona uygun özelliklerinizi, bu pozisyonda şirkete değer katabileceğinizi kısa bir şekilde özetlemelisiniz.

Kişisel Bilgiler

 • Olmazsa olmaz kısım olarak CV’nizin başında ad-soyad, açık adres ve iletişim bilgilerinizi yazmalısınız.
 • Doğum tarihi, doğum yeri, medeni durum gibi bilgileri mutlaka yazmalısınız.
 • Uyruğunuzu yurtdışı iş başvurularında yazmanız gerekmektedir.

Eğitim Bilgileri

 • Mezun olduğunuz programları yazmalısınız.
 • Eğitim sürecinizde almış olduğunuz dereceleri veya elde ettiğiniz önemli başarıları ve genel not ortalamalarınızı belirtmelisiniz.
 • Yeni mezunsanız eğitim bilgileri başta olmalı. Ancak iş deneyimine sahipseniz eğitim bilgilerini iş deneyiminizin altında yazmalısınız.

İş/Staj Deneyimi

 • Eğitim sürecinde yapmış olduğunuz staj bilgileri ve daha önce çalıştığınız iş bilgilerini yazmalısınız.
 • Tecrübe sahibi olduğunuz sektörler ve pozisyonlar hakkında kısaca malumat vermelisiniz.
 • İş deneyimleriniz süresince elde ettiğiniz başarılarınızı özellikle vurgulamalısınız.

Beceriler

 • Bildiğiniz yabancı dilleri ve bilgisayar programlarını belirtebilirsiniz.
 • Birkaç program ya da yabancı dil biliyorsanız yanlarına hangi seviyede bildiğinizi eklemelisiniz.
 • Mesleğinizle ilgili profesyonel kuruluşlara(Mühendislik odaları, hukuk baroları vs.) üye iseniz bunları yazabilirsiniz.

Eğitimler/Sertifikalar

 • Eğitim sürecinde katılmış olduğunuz mesleki kurs ve farklı eğitimler sonucu almış olduğunuz sertifikaları kodlarıyla beraber sıralayabilirsiniz.

 Referanslar

 • İki referans yazılması uygundur.
 • Yeni mezunsanız referanslarınızın birisi üniversiteden Hocanız, diğeri de stajyer veya part time olarak çalıştığınız kurumdaki yöneticilerinizden biri olabilir.
 • Bir diğer seçenek olarak, “Talep edildiğinde verilecektir” ibaresini eklemektir.
 • Eğer referansınız yoksa bu bölümü eklemeyebilirsiniz.
 • Şirketler ihtiyaç halinde referanslarınızı arayıp bilgi alabilirler. Dolayısıyla sizi iyi tanıyan kimseleri referans göstermelisiniz.

Niyet Mektubu Nedir?

Niyet mektubu ifadesini ilk kez duyuyor olabilisiniz. CV hazırlama tekniklerinin yanısıra niyet mektubunu da hazırlamanız gerekmektedir. Niyet Mektubu, iş başvurularında CV ile beraber hazırlanması gereken bir ön yazı olarak bilinir. Niyet mektubunda giriş paragraf oldukça önemlidir. Niyet mektubu, yurtdışında işe alım süreçlerinde olmazsa olmaz olarak görülen ve ülkemizde de kurumsal firmaların işe alım süreçlerinde şart koştuğu işe başvuran tarafından hazırlanan bir yazıdır.

İş başvurusu için Niyet Mektubu nasıl yazılır?

Özgeçmişinize ek olarak başka bir sayfada, işveren firmanın hangi pozisyonu için başvurduğunuzu, bu pozisyonun gerektirdiği bilgi birikimi ve tecrübeye sahip olduğunuzu, işe girdiğiniz takdirde şirkete ne gibi katkınızın olabileceği ve bu pozisyondan ve firmadan beklentilerinizin neler olduğunu açıklamanız gerekiyor. Niyet mektubu iş başvurularında genel olarak ihmal edilse de, aslında iş başvurularında oldukça etkilidir.

Niyet Mektubu Örneği

Sayın…,

Firmanızda ….. pozisyonu için ilettiğim CV’mi ekte bulabilirsiniz.

Eğitim hayatım açtığınız pozisyonun gerektirdiği altyapıyı bana sağladı. Eğitim aldığım süre içerisinde araştırma, öz motivasyon, girişimcilik ve farklı yetenekler edinme noktasında kendimi geliştirdim. Özgeçmişimde de görebileceğiniz gibi çeşitli eğitimlerle ve yaptığım kişisel araştırmalarla kendimi iş hayatına hazırlamış bulunmaktayım.

Özel sektörün gerektirdiği, aktif ve efektif çalışma sistemine ayak uydurabileceğimi ve pozisyonun gerektirdiği sorumlulukları hiç tereddüt etmeden alabileceğimi özellikle belirtmek isterim. Özverili ve tutkulu bir şekilde yapılan çalışmanın başarı getirmesi kaçınılmazdır. Bu nedenle size çalışma disiplinim ve sektörel tecrübemle değer katacağımın bilincindeyim.

Şu an bu yazıyı ve CV’mi okumak için zaman ayırdığınız için teşekkür ederim. Yakın zamanda sizden olumlu haberler almayı diliyorum.

Saygılarımla,

Yurtdışı İş İlanlarını Nereden Bulabilirim?

yurtdışı iş ilanları

Yurtdışında yaşamak gibi bir düşünceniz varsa yurtdışı iş ilanlarını takip edebilir ve başvuru yapabilirsiniz. İş başvurunuz onaylanınca başvurduğunuz firma sizinle iletişime geçecektir. Yurtdışı firmaları iletişim yolu olarak mail adresiniz üzerinden iletişim kurmaktadırlar. Sizlere aşağıda vereceğimiz linkler, yurtdışında iş bulmanıza yardımcı olacaktır.

https://www.kariyer.net/is-ilanlari/yurtdisi

Bilindiği gibi kariyer.net Türkiye’nin önde gelen işveren ve iş arayan insanları bir araya getiren bir platformdur. Kariyer.net vb. iş alım platformlarının yurtdışı iş ilanları kategorisini takip ederek ne gibi iş alımları var, ne gibi özellikler istenmekte bunların hepsini bulabilirsiniz.

Yurtdışında yaşamak gibi bir düşünceniz var ama tedirginlikleriniz var ise, bu yazımızı okumanızı tavsiye ederiz.

1 YORUM

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here