Couchsurfing Nedir? Nasıl Kullanılır?

0
1451

“Couchsurfing nedir?” sorusu ile yazımıza başlamak yerinde olacaktır. Öncelikle bu sistemi daha önce duydunuz mu? Duymadıysanız daha önce bulunmadığınız bir ülkeye seyahat ettiğinizi düşünün ve tanımadığınız bir kimsenin evinde misafir olduğunuzu hayal edin. Nasıl buldunuz bu düşünceyi? Tam bir çılgınlık diyorsanız, işte dünyaca ünlü bu girişime dahil olmanın ve bu girişimin nasıl bir akıma döndüğü hakkında bilgi sahibi olma zamanı gelmiş demektir. 

Couchsurfing, seyahat eden insanların seyahat ettikleri ülkelerde ya da şehirlerde lokal misafirperver insanlarla tanışıp, onların evinde ücretsiz bir şekilde konaklamanıza ve orada bulunduğunuz süre boyunca bu konuksever insanların sizlere yardımcı olabileceği, olanak sunan küresel bir seyahat internet girişimidir. Bu sistem hakkında daha fazla bilgi sahibi olabilmeniz için yazımızın devamını okumanızı tavsiye ederiz.

1. Couchsurfing Sistemi Nedir?

Couchsurfing, adresine girip veya mobil uygulamasını indirerek üye oluyorsunuz ardından seyahat edeceğiniz yer adını arattığınızda o ülke veya şehirde sizi misafir olarak ağırlayabilecek kimselerin profilleri karşınızda sıralanıyor. Daha önce o kimselerin ağırladığı misafirlerin yorumlarını ve vermiş oldukları puanları görebiliyorsunuz. Dolayısıyla bu şekilde kalmak istediğiniz yerdeki kişilerden belirlediğiniz kimselere istek göndererek, o kişinin yanında ücretsiz konaklayabilirsiniz. Burada önemli nokta şu ki; bu hizmeti sadece ücretsiz olarak görmek büyük bir yanılgı olur. Bu sistem sayesinde daha önce gitmediğiniz yerlerde yeni arkadaşlıklar edinme, daha samimi bir ortamda bulunma, insanlarla iç içe olma, yöresel adetler ve geleneklere dair birçok şeyi lokal insanlardan birebir öğrenme gibi birçok faydasını göreceksiniz.

Couchsurfing sistemine dair daha ayrıntılı bilgi verecek olursak, bu sistemi kullanmadan,  evraklarınızı kaydetmeniz ve doğrulamanız gerekiyor. Profilinizdeki bilgilerde ne kadar çok bilgiye yer verirseniz, hostların güveninini o kadar çok kazanırsınız.

2. Bu Sistemi Deneyimlemek Bana Ne Kazandırır?

couchsurfing

Kültür Keşfi İmkanı

Bir ülke veya yöre kültürünü keşfetmenin en kısa ve en iyi yolu, lokal insanlarla beraber yaşamaktır. Onlarla beraber yaşayarak, insanların yaşam tarzlarını görebilir, düşünce tarzlarını öğrenebilir, kültürel farklılıkları birebir yaşayabilirsiniz. Couchsurfing sistemi bu gibi imkanları ücretsiz bir şekilde elde edebileceğiniz bir sistem.

Gittiğiniz Yerlerde Gezilmesi Gereken Mekanları Öğrenme İmkanı

Couchsurfing sistemi ile konaklama imkanının yanı sıra, lokal insanlardan bulunduğunuz şehirdeki görmeye değer yerleri, doğa güzellikleri, nereye nasıl gideceğiniz, ne gibi aktivitelerde bulunabileceğiniz gibi konularda çok kısa sürede çok güzel bilgiler edinmeniz mümkün. Dolayısıyla el kitaplarından uzun sürede öğrenebileceğiniz bilgiler yerine tüm oradaki bilgileri ve daha fazlasını güvenilir kaynaktan öğrenebilir ve sınırlı seyahatinizde daha fazla yer görebilme imkanı yakalayabilirsiniz.

İnsanlara Karşı Güven Duymanın Tadına Varma İmkanı

Küresel dünyanın ve teknoloji devriminin insanları ve insan ilişkilerini ciddi anlamda zayıflattığı bu dönemde tanımadığınız bilmediğiniz bir kimseye güvenmek zorunda olmanın ve onunla ortak noktalarınızı bulmanın tadına varmak gibi bir tecrübeyi de bu sistem sayesinde elde etmiş oluyorsunuz.

Seyahat Konusunda Ufkunuzu Açacak İnsanlarla Tanışma İmkanı

Bu sistemi kullananlar için diğer adıyla Couchsurferlerin ortak bir özelliği varsa o da mutlaka seyahat etmeye olan tutkularıdır. Gittiğiniz yerlerde tanıştığınız hostların birçoğunun geniş bir seyahat kültürüne sahip olduklarını göreceksiniz ve birçoklarının deneyimlerini, sizinle paylaşmaktan keyif aldıklarını da hissedeceksiniz. Daha da ötesinde bu kimselerin seyahat hikayelerini dinlediğinizde kendi hayatınıza dair birçok anlamda dersler çıkaracak ve seyahat ufkunuzu genişleteceksiniz.

3. Couchsurfing Sistemi Güvenilir Mi? 

Sistem üzerinde müsafir olan kişi, host hakkında yorum yazıp puan vermektedir. Dolayısıyla gideceğiniz yerlerdeki hostları araştırırken daha önce müsafir olan Couchsurferlerin yorumlarını mutlaka okuyup, ona göre seçiminizde fikir yürütebilirsiniz.

Eğer evinde konaklayacağınız host hakkında daha fazla bilgi sahibi olmak isterseniz, internette araştırabilir, sosyal medya hesaplarından kontrol edebilirsiniz.

Bu sistem seyahatseverleri bir araya getirdiğinden şimdiye kadar bu sistem üzerinden maduriyet yaşayan çok az insan olmakla beraber, büyük bir kesimin memnun bir şekilde ayrıldığı da bir gerçek. Yine de seçiminizi araştırarak yapmanızı öneririz.

4. Couchsurfing Kuralları

Kurallar Hostlar Tarafından Belirlenir

  Couchsurfing sisteminin bir parçası olarak, misafir olarak kalacağınız evin sahibi kuralları belirler. Buluşma yeri, evde bulunabileceğiniz saatler, eve giriş-çıkış vakitleriniz gibi hususlar hostunuza bağlı olduğundan hostunuzla bunları ilke başta görüşmenizde fayda var. Bazı ev sahipleri sabah kendileriyle birlikte evden ayrılmanızı ve onların eve dönüş zamanında eve gelmenizi talep ederken, bazıları da evinin yedek anahtarını size bırakıp, evi size bırakabilir.

Hostlara Karşı Saygılı Olmanız Gerekir

 Unutmamalısınız ki kolay kolay kimse kimseye kapısını açıp da misafir etmek istemez özellikle de tanımadığı bilmediği bir kimseyi. Dolayısıyla hostlar sizi evinde misafir etmekle gereken saygıyı fazlasıyla hakediyorlar. Bunun yanısıra evde kullanmış olduğunuz malzemelerin temizliği ve evden ayrılırken kullandığınız yatak örtülerinin vs. düzenli bir şekilde kaldırmanız ve ev sahibinin belirleyeceği yere bırakmanız gayet güzel bir davranış olur.

Geleceğinize Dair Bilgi Verip Gitmemezlik Yapmayın

Şöyle düşünün, ülkemizde evinize akşam bir misafir gelecek olsa sabahtan akşama kadar ev temizliği, yemekler, ikramlar vs. birçok konuda hazırlık yapılır. Aynı şekilde siz de host ile gideceğiniz tarihi belirleyip anlaşınca ev sahibi size göre bir sürü hazırlık yapmaktadır. Anlaşmanıza rağmen gitmemezlik yaparsanız o insanların zamanını çalmakla beraber ciddi anlamda üzmüş de olursunuz. Dolayısıyla, uçuşlarınızda herhangi bir gecikme, aksama meydana gelirse mutlaka ama mutlaka bunu hostunuza bilgi verin.

Yurtiçi ve yurtdışı seyahatlerinizde çok ama çok işinize yarayacak bu uygulamayı daha önce duymadıysanız denemenin tam sırası. Siteye girip veya uygulamasını indirerek profil oluşturup, bir göz atmaya ne dersiniz.

Couchsurfing Uygulaması (Android)

Couchsurfing Uygulaması (IOS)

Ayrıca daha önce yurtdışı seyahatinde bulunmadıysanız, bu konuda özgüveninizi artıracak ve bilgi sahibi olmanızı sağlayacak tavsiyelerin yer aldığı şu yazımızı okumanızı tavsiye ederiz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here