Amerika’ya Giden Türklerin Karşılaştıkları 7 İlginç Durum

0
2178
Amerika
Amerika

Türk vatandaşları genellikle ilk defa yurtdışına çıktıklarında daha önce gidecekleri ülke kültürü ve gelenekleri ile alakalı pek fazla araştırma yapmamışlarsa karşılaşacakları manzara onlar için çok şaşırtıcı bir hale gelebilmektedir. Birçok insanın hayatını devam ettirmek istediği ülkelerin başında gelen Amerika Birleşik Devletleri’ne iş veya eğitim amaçlı gitmeye niyetlendiyseniz, zorlu bir vize sürecinin yanısıra gündelik hayatta karşılaşacağınız farklı yaşam tarzıyla da sizi ciddi anlamda şaşırtacaktır.

Bu yazımızda Amerika’ya giden Türklerin karşılaştıkları 7 ilginç durumu paylaşacağız;

Amerikalılar büyük araç sevdalısıdırlar

big family car

Ülkede en yaygın olarak kullanılan araç çeşitlerinin başında SUV ve Pickup tarzları gelmektedir. Daha önce gitmediyseniz bile Amerikan yapımı filmler izlediyseniz, Amerikali insanların keyfine düşkün insanlar olduklarını bilirsiniz. Dolayısıyla, araç tercihinde de konforlu olduğu için insanlar tarafından 4×4 jiplerin kullanımı oldukça yaygındır.

Araç konusunda sizi en çok şaşırtacak şeylerden birisi de, memleketimizde gençlerde spor araba hastalığı olmasına karşın Amerika’da spor arabalar 70 yaş üstü yaşlı teyzeler ve amcaların bindiği bir araç tipidir.  

Amerikalılarda memleketimizde gördüğünüz samimiyeti ve doğallığı göremezsiniz

Amerikan başkanları

ABD’ye ilk defa gittiğinizde insanların çok güleryüzlü ve anlayışlı olmaları sizi çok şaşırtacaktır. Tanımadığınız insanların yolda yürürken sizlere güleryüzle selam vermeleri çok garibinize gidecektir. Ancak belli bir süre sonra oranın kültürüne alıştığınızda bunun bir gereklilik olarak yerine getirildiğini öğreneceksiniz.

Ayrıca Amerikalı insanlar veya oranın yaşam kültürüne sahip insanların insan ilişkileri çok zayıftır. Aile, akraba bağlarının kuvvetli olduğunu falan düşünmeyiniz. Hatta bizdeki gibi birbirlerini ziyaret, aile üyelerinin sık sık bir araya gelmesi gibi bir kültürün olmadığını fark edeceksiniz. Hatta memleketinizde aile akrabalarınızda görmüş olduğunuz samimiyeti oradaki insanlarda da görmeyi çok arzu edeceksiniz lakin hiçbir zaman bulamayacaksınız.

Ölçü birimleri sürekli kafanızı karıştıracak

Amerikan ölçü birimleri

Bildiğiniz gibi ülkemizde kullanılan ölçü birimleri ile Amerika’da kullanılan ölçü birimleri farklıdır. Uzunluk, ağırlık, hava sıcaklığı, hacim, ayakkabı numarası gibi birçok hususta dünya genelinde kullanılan metrik sistemden farklı bir sistem kullanılan Amerika’ya giden insanlar, uzun bir süre birimler arasında geçişlerde sıkıntı yaşamaktadır.

Yıllardır alışageldiğimiz sistemden farklı olduğu için ilk zamanlarda inatla her şeyi metre, kilogram, celcius olarak göreceksiniz. Araç sürerken ibreye bakıp yavaş gittiğinizi düşünebilirsiniz (mil/saat olduğunu unutarak). Market alışverişlerinde sebze meyveler kg yerine pound ölçü birimiyle satıldığı için asla aldığınız ürünlerin ağırlığını ölçemeyeceksiniz. Veya aracınızla petrol istasyonuna gittiğinizde “lt” yerine “galon” ölçü birimi kullanıldığı için aracınıza ne kadar yakıt aldığınızı da kestiremeyeceksiniz.

Hatta bir süre sonra bunları dönüştürmeye çalışırken matematiğiniz dahi gelişecektir. Kısaca ölçü birimlerini açıklamak gerekirse; 1 kg=2.20 pound (lbs), 1 metre=3.2 feet (fit), 1 mil=1.6 km’ye denktir. Ayrıca, sıcaklık birimini °C olarak hesaplayabilmek için olan Fahrenheit olarak gördüğünüz sıcaklık değerinden 32 çıkararak 1.8’e bölmekten illallah edebilirsiniz. Bu problemin üstesinden gelmenin en kolay yolu telefonunuza dönüştürücü mobil uygulaması indirerek takıldığınız yerde oradan dönüştürme işlemlerini yapmaktır. Zaten bir süre sonra tüm bu ölçü birimlerine vs alışmış olacaksınız. Dönüştürmenize gerek bile kalmayacak.

Türk mutfağının lezzetlerini hep özleyeceksiniz

türk mutfağı

Amerikalıların kendilerine has yemek kültürü olmayıp genel olarak fast-food yemek kültürü yaygındır. Dolayısıyla evde yemek yapma yerine hususunda dışarıdan yemeyi tercih etmektedirler. Bayıla bayıla yediği yemeklere şöyle bir bakıp ülkenizi ve mutfağınızı özlersiniz.

Her zaman alışageldiğiniz lezzetleri bulamadığınızı bir düşünün, içli köftesiz, mantısız, kebapsız, sarma-dolmasız, lahmacunsuz, simit-ayransız, baklavasız, çiğ köftesiz, Türk kahvesiz -ve daha çok şeysiz- bir yaşama hazır mısınız? Tüm bu yemekleri hep arayacaksınız ve bulamayacaksınız.

Geyik veya ceylan sürüleriyle her yerde karşılaşabilirsiniz

geyik

Türkiye’de geyik veya ceylan görmeniz hayvanat bahçesinin dışında çok düşük bir ihtimaldir. Buna rağmen, Amerika’da geyiklerin markete, eve veya toplu yaşam alanlarına girdiğiyle ilgili haberleri mutlaka haber kanallarında görmüşsünüzdür.

Dolayısıyla, Amerika’ya giden Türklerin en çok şaşırdıkları olaylardan biri de gerek yaşam alanlarında, gerekse arabayla yolda giderken çokça geyik ve ceylan sürüleriyle karşılaşmalarıdır.

Amerika’da herkesin kendine ait silahı vardır ve bu yasal bir haktır

amerikan silahları

Türklerin Amerika’ya gittiklerinde en çok şaşırdıkları bir diğer olay ise Amerikalıların çok yaygın bir şekilde silah bulundurmaları ve bunu rahatlıkla üzerilerinde taşıyabilmeleridir. Çünkü ülkemizde silah bulundurmak için ruhsat ve taşımak için ise özel izne tabidir. Ancak Amerika’da ise durum hiç bu kadar da zor değil.

Ülkede her eyaletin silah satışlarını düzenleyen kendi yasaları var. Birçok eyalette, uzun namlulu silahlar dahil silah taşımak ve “meşru müdafaa” kapsamında ateş açmak yasalar kapsamında serbesttir. Eğer Alaska veya Arizona’daysanız ruhsatsız bir şekilde silah bulundurabilirsiniz. Vermont Eyaleti’ndeyse 16 yaşından gün almış herkes herhangi bir izne gerek duymadan silah satın alabilmekte ve silah taşıyabilmektedir. Montana eyaletinde ise silah satın alma için yasal yaş sınırı 14’e kadar düşüyor. Florida eyaletinde hayati tehlike hissedip ateş açarsanız tutuklanmıyorsunuz. Eyaletten eyalete değişen silah kullanımı yasalarının ayrıntılarına buradan ulaşabilirsiniz.

Daha bunun gibi silah bulundurmayla alakalı eyaletten eyalete ciddi anlamda esnek yasalar mevcuttur. Bu durum da doğal olarak ilk karşılaştığınızda sizi çok şaşırtacaktır.

Trafik alışkanlıklarına alışmanız zaman alacaktır

bisiklet yolu

Amerika’daki trafik sistemi ve alışkanlıkları ülkemizden tamamıyla farklıdır. Ülkede trafikte geçiş üstünlüğü yayalar ve bisikletlilere aittir. Caddede karşıdan karşıya geçeceğinizi belirten ifade olan yüzünüzü sola çevirdiğiniz anda araçlar hemen durup size yol verirler. Buna ek olarak bilmeniz gereken diğer bir husus da şu ki; yaya geçitlerinin dışında caddede karşıdan karşıya geçmek yasaktır. Bu şekilde bir davranış ülkemizde normal karşılansa bile Amerika’da rastgele trafikte karşıdan karşıya geçmeye çalıştığınızda tüm gözler size döner ve çok büyük bir suç işlemişçesine insanlar tuhaf gözlerle size bakarlar.

Bir başka husus da, caddelerin en sağında bisiklet yolu bulunmaktadır. Tüm bisikletliler bu yolu kullanmaktadırlar. Sürücüler bu yola girmeyi geçin bu yola yaklaşmazlar. Ayrıca, trafikte bisiklet sürücüleri de birçok kurala tabidir. Amerika’da kasksız bisiklet sürmek yasak ve iki kulağınızda da kulaklık takılı olduğu halde bisiklet sürdüğünüz trafik polisi tarafından tespit edildiği anda ceza yazmaktadırlar.

Yurtdışına seyahatle alakalı daha önce hiç yurtdışına çıkmadıysanız sizlere rehberlik edecek şu yazımızı okumanızı tavsiye ederiz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here