Afrika Kıtası Hakkında

0
534
afrika hakkında safari

Afrika Kıtası, kapladığı 30.8 milyon km2’lik yüzölçümü ve 1 milyar 216 milyon nüfusuyla Dünyanın ikinci büyük kıtasıdır. Afrika Kıtası’nda Birleşmiş Milletler tarafından tanınan 54 ülke bulunmaktadır. Ayrıca Avrupa sömürgesi altında olup da tanınmayan ülkelerde mevcuttur. 

İnsanlar tarafından “Kara Kıta” olarak bilinen Afrika, dünyanın hiçbir yerinde bulunmayan doğa güzelliklerini de barındırmaktadır. Genel olarak her ne kadar insanların aklında “Afrika” denilince; açlık ve kuraklığın hüküm sürdüğü ve insanların yoksulluk içerisinde hayatlarını devam ettirdikleri yer olarak bilinse de Afrika gün geçtikçe gelişmekte halkın ekonomik ve sosyal düzeyi artmaktadır. 

afrika kıtası hakkında - resim1

Afrika Kıtası, yer altı kaynakları bakımından yer yüzünün en değerli bölgesidir. Dünya’daki Kobalt, Platin rezervlerinin %90’ı, Altın rezervlerinin %50’si, Krom rezevlerinin %98’i, Uranyum rezervlerinin üçte ikisi Afrika Kıtası’nda bulunmaktadır. Ayrıca dünyadaki Elmas rezervlerinin %30’u da Kongo Cumhuriyeti topraklarında yer almaktadır. Fakat bu kadar çok zengin doğal kaynakların bulunması sonucu elbette Emperyalist güçler bu kıtaya çöreklenmişlerdir. Bunun sonucunda ise yerel halk mevcut kaynaklarını kullanan Emperyalist güçlerin kölesi haline getirilmiştir. Bu sebeple dünyadaki ekonomik açıdan en fakir ülkeler bu kıtada yer almaktadır.

cape town

Afrika Kıtası hakkında genel bir malumattan sonra sizlerle Afrika hakkında birtakım kısa ve ilginç bilgiler paylaşacağız.

  • Afrika Kıtası ülkeleri 54 adettir. Bu sayıyla Afrika, üzerinde en çok ülkeyi barındıran Kıtadır.
  • Dünya üzerinde en genç nüfusa sahip kıta Afrika’dır. Neredeyse nüfusun yarısı 19-20 yaş altında bulunan insanlardan oluşmaktadır. 
  • Afrika kıtasının yüzölçümü bakımından en büyük ülkesi 1190 kilometrekare yüzölçümüyle “Cezayir” dir. 
cezayir
  • Dünya’nın en büyük çölü olan “Sahra Çölü”, Afrika kıtasının yaklaşık %30’luk kısmını kaplamaktadır. 
  •  Afrika Kıtası’ndaki en küçük ülke “Seyşeller”dir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here